برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1389 , دوره  7 , شماره  18 ; از صفحه 48 تا صفحه 60 .
 
عنوان مقاله: 

ارايه مدل برنامه ريزي آرماني جامع توليد با رويكرد فازي در صنعت پالايش نفت

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

در اين مقاله مدل رياضي برنامه ريزي جامع توليد با رويکرد فازي در صنعت پالايش نفت ارايه مي گردد. بعد از مرور ادبيات و ارايه پيشينه تحقيق در صنعت پالايش نفت به ارايه مدل در اين مقاله مي پردازيم. مدل ساخته شده با مدل حاصل از برنامه ريزي توليد با روند جاري مقايسه مي گردد. اطلاعات مورد نياز براي انجام پژوهش با استفاده از انواع روش هاي ميداني، کتابخانه اي، مشاهده، مصاحبه و پرسشنامه حاصل مي گردد. در اين تحقيق پس از جمع آوري اطلاعات مدل سازي، به حل مدل مي پردازيم. مدل سازي با استفاده از برنامه ريزي آرماني انجام مي شود که براي رتبه بندي و تعيين اوزان از تجزيه و تحليل سلسله مراتبي استفاده گرديده است. به اين ترتيب که پرسشنامه اي طراحي مي شود و از پرسشنامه جهت گرد آوري داده هاي مورد سوال به منظور تدوين وزن هر پرسش و در نهايت اوزان تابع هدف استفاده گرديده است. براي کسب اعتبار علمي پرسشنامه طراحي شده از روش روايي محتوايي استفاده شده است. به اين ترتيب که پرسشنامه ابتدايي تدوين و طراحي گرديده است و پس از کسب نظرات متخصصين امر باز نگري و تدوين نهايي انجام مي گردد. در اين روش با محاسبه آلفاي کرانباخ اعتبار پرسشنامه اندازه گيري و مشخص مي شود. براي حل مدل بيشترين مقدار وزن به آرمان مهمتر و کمترين مقدار وزن به آرمان کم اهميت تر نسبت داده مي شود؛ سپس داده هاي مساله را وارد مدل کرده و با استفاده از نرم افزار لينگو كه يك نرم افزار تحقيق در عمليات است، به حل مدل مي پردازيم. در نهايت خروجي هاي حاصل از حل مدل مورد تجزيه و تحليل قرار گرفته و مواردي از جمله ميزان توليد، بازده پالايشگاه و درآمد سرانه هر بشكه با وضع موجود مقايسه مي شود.
مقاله حاضر سعي بر آن دارد تا با استفاده از شيوه هاي رياضي در امر برنامه ريزي توليد، يك مدل رياضي براي برنامه ريزي توليد در صنعت پالايش نفت ارايه دهد، به گونه اي كه بتوان يك الگوي مناسب از ارتباطات منطقي بين عمليات را تدوين و به كمك آن مسوولين ذيربط را در امر برنامه ريزي آتي كمك نمود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

محب ربانی، س.، و حیدری قره بلاغ، ه. (1389). ارایه مدل برنامه ریزی آرمانی جامع تولید با رویکرد فازی در صنعت پالایش نفت. پژوهشگر (مدیریت) (Journal of Industrial Strategic Management), 7(18), 48-60. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=112294Vancouver : کپی

محب ربانی سعید، حیدری قره بلاغ هادی. ارایه مدل برنامه ریزی آرمانی جامع تولید با رویکرد فازی در صنعت پالایش نفت. پژوهشگر (مدیریت) (Journal of Industrial Strategic Management). 1389 [cited 2021December01];7(18):48-60. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=112294IEEE : کپی

محب ربانی، س.، حیدری قره بلاغ، ه.، 1389. ارایه مدل برنامه ریزی آرمانی جامع تولید با رویکرد فازی در صنعت پالایش نفت. پژوهشگر (مدیریت) (Journal of Industrial Strategic Management), [online] 7(18), pp.48-60. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=112294. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 249 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی