برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

اثر بهبود دهنده آموزش در ماز بر حافظه فضايي موش هاي صحرايي آلزايمري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* کاشان، کیلومتر 5 بلوار قطب راوندی، دانشگاه علوم پزشکی کاشان، مرکز تحقیقات فیزیولوژی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: آلزايمر نوعي بيماري مغزي است که در آن نورون ها تخريب شده و فرد دچار نقصان حافظه مي شود. تحقيقات زيادي اثر فعاليت هاي ذهني و بدني بر پيشگيري، بهبود و يا درمان آلزايمر را اثبات نموده است. هدف از انجام اين مطالعه بررسي اثر آموزش در ماز آبي موريس بر بهبود يادگيري موش هاي صحرايي آلزايمري است.
مواد و روش ها: در اين مطالعه از 20 سر موش صحرايي نر بالغ استفاده شد که در 2 گروه آلزايمري و شاهد قرار گرفتند. در مرحله اول يادگيري حيوانات طي 5 روز و در هر روز 4 بار در ماز آبي موريس مورد آزمايش قرار گرفت. مدت زمان سپري شده و مسافت طي شده براي يافتن سکوي پنهان به عنوان ملاک يادگيري در نظر گرفته شدند. از آزمايش پروب براي ارزيابي به خاطر آوري حافظه حيوانات، استفاده شد. بعد از 20 روز مجددا مراحل ذکر شده براي حيوانات تکرار گرديد و نتايج هر دو مرحله بين دو گروه مقايسه گرديد.
نتايج: نتايج حاصل از مرحله اول يادگيري نشان مي دهد که گروه شاهد نسبت به گروه آلزايمري در مدت زمان کمتري سکو را پيدا كرده است؛ از سوي ديگر در دومين مرحله از آزمايشات اختلاف معني داري بين دو گروه مورد آزمايش مشاهده نگرديد. همچنين از نظر به خاطر آوري حافظه تفاوت قابل توجهي بين دو گروه مشاهده نشد.
نتيجه گيري: آموزش در ماز آبي موريس سبب بهبود روند يادگيري فضايي در موش هاي صحرايي آلزايمري مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 619
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی