برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي تاثير بلوك عصب پودندال بر كاهش درد بعد از هموروئيد كتومي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه جراحی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز
 
چکیده: 

مقدمه و هدف: هموروئيد يكي از شايعترين بيماريهاي جراحي در ناحيه آنوركتال است كه با درد و خونريزي و خروج توده از ناحيه آنوس خود را بروز مي دهد و يكي از مهمترين دلايلي كه باعث مي شود بيماران از انجام جراحي خودداري نمايند ترس از درد است. كنترل درد بويژه در 24 ساعت اول بعد از عمل علاوه بر افزايش رضايت بيمار منجر به كاهش احتباس ادرار و يبوست نيز خواهد شد و كاهش درد باعث استقبال بيشتر بيماران از عمل جراحي خواهد شد. مطالعه ارائه شده بررسي تاثير بلوك عصب پودندال بر كاهش درد بعد از هموروئيدكتومي در دو گروه بلوك شده و بلوك نشده مي باشد.
روش كار: در اين مطالعه كارآزمايي باليني تعداد 120 بيمار با ميانگين سني
37.7 سال كه به طور اتفاقي به بيمارستانهاي دانشگاه علوم پزشكي اهواز مراجعه كردند، به صورت تصادفي به دو گروه با بلوك عصبي (60 نفر) و بدون بلوك عصب (60 نفر) تقسيم شدند. در گروه اول بلوك عصب انجام شد و در گروه دوم بلوك عصب انجام نشد سپس نمرات درد 2، 6، 12 و 24 ساعت بعد از عمل با روش Mcgill visual Analog Scale در هر گروه محاسبه شد. اعداد بدست آمده با تست Chi- Square مقايسه شدند و نتايج مورد ارزيابي قرار گرفتند. ميزان دوز استفاده شده از مسكن تزريقي نيز محاسبه و در دو گروه مقايسه شد.
نتايج: ميانگين نمرات درد در 2، 6، 12 و 24 ساعت بعد از عمل در گروه بلوك شده به ترتيب برابر با
2.53، 2.4، 1.91، 2.7، 2.38 و در گروه بلوك نشده به ترتيب برابر با 3.43، 3.23، 2.98، 2.81، 3.11 بود. ميانگين تعداد دوز مخدر در گروه بلوك شده 0.69 و در گروه بلوك نشده 1.3 بود. ارزشP  در دو گروه در ساعات فوق برابر با 0.001، 0.002، 0.001 و 0.66، براي مقايسه كلي دو گروه 0.01 و براي مقايسه مصرف مسكن نيز 0.003 بود.
نتيجه نهايي: طي اين مطالعه مشخص شد كه بلوك عصب پودندال باعث كاهش درد آشكاري بعد از هموروئيد كتومي در ساعات اول پس از عمل مي شود. علاوه بر آن مصرف مسكن نيز به علت كاهش درد بعد از عمل در موارد بلوك شده كاهش مي يابد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 169
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی