برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه مشکلات آموزش باليني از ديدگاه مربيان و دانشجويان سال چهارم پرستاري و مامايي دانشگاه علوم پزشکي ايران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

زمينه و هدف: آموزش باليني بخش مهمي از نظام آموزش پرستاري است که طي آن دانشجويان پرستاري مهارت هاي لازم جهت مراقبت از بيماران را کسب مي کنند. وجود مشکلات متعدد در بخش آموزش باليني مي تواند بر کيفيت اين آموزش اثرات منفي داشته باشد. هدف از اين پژوهش مقايسه مشکلات آموزش باليني از ديدگاه مربيان و دانشجويان سال چهارم پرستاري دانشکده پرستاري و مامايي دانشگاه علوم پزشکي ايران مي باشد.
روش و ابزار: مطالعه انجام شده از نوع توصيفي- مقايسه اي است که در آن مشکلات آموزش باليني از ديدگاه مربيان و دانشجويان پرستاري مورد بررسي و مقايسه قرارگرفت. نمونه پژوهش شامل تمامي 50 مربي پرستاري با مدرک کارشناسي ارشد که در بخش هاي باليني بيمارستانهاي آموزشي وابسته به دانشگاه علوم پزشکي ايران مشغول آموزش بودند و 165 دانشجوي پرستاري سال چهارم دانشکده پرستاري و مامايي دانشگاه علوم پزشکي ايران در سال 1384 که از بين 175 نفر به صورت سرشماري حاضر به شرکت در مطالعه و تکميل پرسشنامه شدند.
نتايج: بر اساس يافته ها مهم ترين مشکلات آموزش باليني از ديدگاه مربيان پرستاري عبارت بودند از: فقدان يا کمبود امکانات آموزشي و رفاهي براي دانشجويان در محيط هاي باليني (22 در صد)، تفاوتهاي موجود بين اهداف آموزشي کارآموزي و انتظارات بخش از دانشجو (18 درصد) و کثرت تعداد دانشجويان موجود در بخش (14درصد). عمده ترين مشکلات آموزش باليني از ديدگاه دانشجويان پرستاري عبارت بودند از: ناهماهنگي بين آموخته هاي نظري و کارهاي عملي (4/16 درصد)، تفاوتهاي موجود بين اهداف آموزشي کارآموزي و انتظارات بخش از دانشجو (5/14 درصد) و عدم استفاده از فرايند پرستاري در مراقبت هاي باليني ((درصد 13/9.
نتيجه گيري: با توجه به يافته ها، مشکلاتي در بخش آموزش باليني پرستاري وجود دارد که برخي از آنها هم از ديدگاه مربيان و هم از ديدگاه دانشجويان در اولويت مي باشند. لذا توصيه مي شود که تحقيقات بيشتري در اين زمينه انجام گيرد تا مسوولان محترم برنامه ريزي آموزشي با آگاهي بيشتري و بر اساس نياز فراگيران براي آموزش باليني کشور تصميم بگيرند.
 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

فرج الهی، م.، و شکرابی، ر. (1384). مقایسه مشکلات آموزش بالینی از دیدگاه مربیان و دانشجویان سال چهارم پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی ایران. مجله ایرانی آموزش در علوم پزشکی, 5(پیوست 14(ویژه نامه هفتمین همایش کشوری آموزش پزشکی)), 0-0. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=111482



Vancouver : کپی

فرج الهی معصومه، شکرابی ربابه. مقایسه مشکلات آموزش بالینی از دیدگاه مربیان و دانشجویان سال چهارم پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی ایران. مجله ایرانی آموزش در علوم پزشکی. 1384 [cited 2021September19];5(پیوست 14(ویژه نامه هفتمین همایش کشوری آموزش پزشکی)):0-0. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=111482



IEEE : کپی

فرج الهی، م.، شکرابی، ر.، 1384. مقایسه مشکلات آموزش بالینی از دیدگاه مربیان و دانشجویان سال چهارم پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی ایران. مجله ایرانی آموزش در علوم پزشکی, [online] 5(پیوست 14(ویژه نامه هفتمین همایش کشوری آموزش پزشکی)), pp.0-0. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=111482.



 

 
بازدید یکساله 176 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی