برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1388 , دوره  23 , شماره  4 ; از صفحه 100 تا صفحه 114 .
 
عنوان مقاله: 

ارزيابي نقشه برداري خاك به روش ژئوپدولوژي با استفاده از شاخص هاي تفرق و شباهت (مطالعه موردي: منطقه بروجن، استان چهارمحال و بختياري)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه خاکشناسی، دانشکده کشاورزی، دانشگاه ولیعصر (عج) رفسنجان
 
چکیده: 

ژئوپدولوژي، يك روش سيستماتيک تجزيه و تحليل سطوح ژئومرفيک براي نقشه برداري خاك است که عمليات صحرايي را عمدتا بر مبناي کار در منطقه نمونه پايه ريزي مي کند. هدف از پژوهش حاضر، استفاده از شاخص هاي تفرق و شباهت در يک توالي سلسله مراتبي از سطوح رده بندي خاک، به منظور تعيين ميزان اعتبار تعميم پذيري نتايج حاصل از نقشه برداري خاك به روش ژئوپدولوژي براي اشکال اراضي مشابه در منطقه بروجن است. پس از تهيه نقشه تفسيري اوليه بر روي عکس هاي هوايي با مقياس 1:20000، بزرگ ترين محدوده واحد ژئومرفيک Pi111 که بالاترين سطح از منطقه مطالعاتي را در بر مي گرفت، انتخاب گرديد و تعداد 19 خاک رخ با فواصل تقريبي 125 متر در اين واحد، حفر، تشريح و نمونه برداري شدند. ميزان اعتبار تعميم پذيري نتايج روش ژئوپدولوژي براي واحد مزبور، از طريق حفر تعداد 15 خاک رخ ديگر در يک واحد مشابه موجود در خارج از منطقه نمونه که منطقه تعميم ناميده شده است، مورد بررسي قرار گرفت. نتايج نشان داد که شاخص تفرق شانن از سطح رده به سمت فاميل خاک، در هر دو منطقه نمونه و تعميم، افزايش مي يابد؛ ليکن تنها در سطح فاميل، تفاوت معني دار بين ميانگين تفرق خاک هاي دو منطقه در سطح اعتماد 95 درصد وجود دارد. افزايش تفرق خاک ها در خلال سلسله مراتب رده بندي خاک، حتي با تغيير مقياس درک و تمرکز بر توالي افق هاي ژنتيکي خاک رخ هاي حفرشده در مناطق نمونه و تعميم نيز به اثبات رسيد. شاخص جاکارد و شباهت نسبي نيز نشان داد که روش ژئوپدولوژي مي تواند به منظور تعميم نتايج براي واحدهاي ژئومرفيک مشابه، تنها تا سطح زير گروه، مورد استفاده قرار گيرد و براي سطوح پايين تر رده بندي خاک (فاميل و سري) از کارايي لازم برخوردار نمي باشد. بنابراين، به منظور افزايش دقت نتايج روش ژئوپدولوژي، استفاده از فازهاي شكل اراضي و نيز تعيين فاز فاميل و يا فاز سري براي هر يك از فازهاي شكل اراضي توصيه مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

اسفندیارپوربروجنی، ع.، و تومانیان، ن.، و صالحی، م.، و محمدی، ج. (1388). ارزیابی نقشه برداری خاک به روش ژئوپدولوژی با استفاده از شاخص های تفرق و شباهت (مطالعه موردی: منطقه بروجن, استان چهارمحال و بختیاری). آب و خاک (علوم و صنایع کشاورزی), 23(4), 100-114. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=110699Vancouver : کپی

اسفندیارپوربروجنی عیسی، تومانیان نورایر، صالحی محمدحسن، محمدی جهانگرد. ارزیابی نقشه برداری خاک به روش ژئوپدولوژی با استفاده از شاخص های تفرق و شباهت (مطالعه موردی: منطقه بروجن, استان چهارمحال و بختیاری). آب و خاک (علوم و صنایع کشاورزی). 1388 [cited 2021October27];23(4):100-114. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=110699IEEE : کپی

اسفندیارپوربروجنی، ع.، تومانیان، ن.، صالحی، م.، محمدی، ج.، 1388. ارزیابی نقشه برداری خاک به روش ژئوپدولوژی با استفاده از شاخص های تفرق و شباهت (مطالعه موردی: منطقه بروجن, استان چهارمحال و بختیاری). آب و خاک (علوم و صنایع کشاورزی), [online] 23(4), pp.100-114. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=110699. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 204 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی