برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي مزايا و دستاوردهاي به كارگيري مدل تعالي سازماني EFQM در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مدل هاي تعالي سازماني يا سرآمدي كسب و كار، به عنوان ابزاري قوي براي سنجش ميزان استقرار سيستم ها در سازمان هاي مختلف به كار گرفته مي شوند. با به كارگيري اين مدل ها، ضمن اين كه يك سازمان مي تواند ميزان موفقيت خود را در اجراي برنامه هاي بهبود در مقاطع زماني مختلف مورد ارزيابي قرار دهد، امكان مقايسه عملكرد خود با ساير سازمان ها و به ويژه با بهترين آنها را خواهد داشت. نظر به اين كه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي از جمله عمده ترين نهادهاي علمي و بانيان توليد دانش و فناوري و تربيت دانشجويان مي باشند، لذا همواره بايستي در مسير تعالي بوده و در زمره سازمان هاي سرآمد، پيشاپيش محيط رقابتي در حركت باشند.
هدف اصلي اين پژوهش، بررسي مزايا و دستاوردهاي به كارگيري مدل هاي تعالي EFQM در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي است كه با اثبات كارآمدي، مي توان از آن به عنوان الگويي مناسب جهت ايجاد فرهنگ تعالي، امكان خود ارزيابي هر واحد دانشگاهي و مقايسه هر واحد دانشگاهي با ساير واحد ها ارايه نمود.
در اين مقاله ابتدا مدل تعالي EFQM به اختصار معرفي گرديده، سپس تاثير فرهنگ دانشگاهي به عنوان يک عامل كليدي و پيش برنده در اجراي مدل هاي تعالي در دانشگاه ها بررسي شده و سپس مواردي از فعاليت هاي مشابه در برخي از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي ساير كشورها در اجراي مدل تعالي EFQM و خودارزيابي هاي انجام شده مورد بحث قرار گرفته و نتايج به دست آمده از عملكرد مدل و خود ارزيابي ها به جهت نشان دادن تاثيرات مثبت اجراي مدل در فرآيندهاي دانشگاهي بررسي مي گردد و در انتها ضمن بيان محدويت هاي اجرايي مدل به ويژه در ايران، مدلي جهت دانشگاه هاي كشور ارايه مي شود.
عدم به كارگيري مدل تعالي EFQM در دانشگاه هاي كشور تا مقطع فعلي در حالي است كه در جهان بيش از 70 مدل سرآمدي ملي و 90 جايزه كيفيت وجود دارد و اين مدل در صنعت كشورمان از جايگاه ويژه اي برخوردار است و در كانون توجه دانشگاه هاي معتبر جهان مي باشند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 701
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی