برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1388 , دوره  13 , شماره  42 ; از صفحه 27 تا صفحه 46 .
 
عنوان مقاله: 

نقد شعر «زمستان» از منظر نظريه روانكاوي لاكان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علامه طباطبایی، تهران
 
چکیده: 

آرا و نظريه هاي فيلسوف و نظريه پرداز برجسته فرانسوي ژاک لاکان، هم مبتني بر مفاهيمِ بنيادين روانکاوي فرويدي است و هم اين مفاهيم را با به کارگيري مجموعه اي از اصطلاحات و روش شناسي هاي نو بسط مي دهد. تبيين لاکان از مفهوم ضمير ناخودآگاه، نمونه خصيصه نمايي از تکميل و تعديل نظريه روانکاوي کلاسيک است. توجه لاکان به زبان، خود يکي از ويژگي هاي فرويدي انديشه اوست. اما جايگاه و اهميت زبان در تبييني که او از ضمير ناخودآگاه به دست مي دهد، از محدوده ملاحظات عام زباني (آن چنان که در نظريه فرويد مي توان ديد) بسيار فراتر مي رود. لاکان با بهره گيري از (و هم زمان تعديل) زبان شناسي سوسوري، چهارچوب نويني براي فهم مفهوم ضمير ناخودآگاه ايجاد مي کند، چهارچوبي که در نظريه فرويد وجود ندارد و خود نمونه اي است از بسط و گسترش روانکاوي به شيوه اي ميان رشته اي.
در نوشته حاضر، نخست نظريه پردازي هاي زبان مبنايانه لاکان درباره رشد رواني سوژه را تبيين خواهيم کرد. به اين منظور، به طور خاص ديدگاه او را درباره «ساحت خيالي» و «ساحت نمادين» و مفاهيم وابسته به اين دو اصطلاح مهم بررسي مي کنيم. سپس در بخش پاياني اين نوشتار، کاربردپذيري مفاهيم لاکاني در نقد ادبي را در قرائتي نقادانه از شعر معروف «زمستان» سروده مهدي اخوان ثالث خواهيم سنجيد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
Cite:
APA : کپی

پاینده، ح. (1388). نقد شعر «زمستان» از منظر نظریه روانکاوی لاکان. متن پژوهی ادبی (زبان و ادب پارسی), 13(42), 27-46. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=109780Vancouver : کپی

پاینده حسین. نقد شعر «زمستان» از منظر نظریه روانکاوی لاکان. متن پژوهی ادبی (زبان و ادب پارسی). 1388 [cited 2021April19];13(42):27-46. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=109780IEEE : کپی

پاینده، ح.، 1388. نقد شعر «زمستان» از منظر نظریه روانکاوی لاکان. متن پژوهی ادبی (زبان و ادب پارسی), [online] 13(42), pp.27-46. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=109780. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 329 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی