برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1379 , دوره  6 , شماره  21 ; از صفحه 52 تا صفحه 58 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي حشره شناسي در صحنه جرم (1)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

موضوع حشره شناسي در صحنه جرم در كشور ما علم جواني است. بحثي است كه تاكنون بر روي آن كار جدي و جديدي نشده است و ازين نظر در كشور، هنوز در اول كار است شايد بپرسيد مگر طي اين همه سال پزشكان قانوني از طريق حشرات موجود در اطراف جسد و صحنه ها زمان مرگ را درنيافته اند؟ اما وقتي جزئيات بحث روشن مي شود در مي يابيم مطلب فقط به مشاهده چند حشره و زمان احتمالي مرگ منحصر نمي شود........
بحث حشره شناسي در صحنه جرم اكنون در دانشگاههاي جهان به مراحل پيشرفته اي نزديك شده، سالهاست كه روي اين موضوع بحث و انتشار مطالعات آن كشورها گرچه در عمل ممكن است خارج از دسترس باشد و توان علمي و آزمايشگاهي آن را نداشته باشيم اما مي تواند دريچه هاي اين مقوله را بر روي دانش پژوهان جوان بگشايد اينك در عرصه تحقيق و تخصص علمي از سه ديدگاه به اين مقوله مي نگرند:
الف- مطالعه بر روي حشرات سير توليد و رشد و شناسائي آنها: در اين مرحله انواع حشرات، نحوه تولد آنها و سير رشد و تكامل آنها و اينكه سير رشد چه مدت به طول مي انجامد و تاثير وضع هوا بر روي تسريع در مرحله از رشد در چه ظرف زماني به چه مرحله اي مي رسند، و شناسائي كلي آنها و اشكال مختلف آنها براي شناخت دقيق مورد بررسي و مطالعه قرار مي گيرند.
ب- مطالعه بومي حشرات: اينكه در چه سرزمينهائي چه گونه اي از حشرات رشد مي كنند، اينكه در مناطق گرم، مناطق سرد، مناطق معتدل چه وضع و چه كيفيتي دارند مي تواند راهگشا باشد به عنوان مثال؛ در كشورهاي اروپايي، داخل يك گاراژ جسدي كشف مي شود كه در داخل دهان آن شفيره (تخم پروانه) قرار دارد اما اين نوع حشرات در محل كشف جسد وجود خارجي نداشته و امكان رشد آنها نيست همين مشخص مي كند كه جسد از جاي ديگري به آن جا وارد شده است محل قتل وقوع جرم جاي ديگري است، اگرچه جسد مجهول الهويه است با شناخت محل اصلي واقعه به راحتي شناسائي مي شود.
ج- مطالعه بر روي رابطه رشد حشره و زمان سپري شده پس از مرگ: با توجه به نحوه رشد حشرات و اينكه چه مدت از وجود آنها مي گذرد، نشو و نماي آنها آينه تمام نماي زمان مرگ و گذشت آن است كه از اين طريق زمان مرگ را با توجه به ميزان رشد آنها مي توان تشخيص و مدت سپري شده را تخمين مي زنند و اين يك اقدام عملي و مقوله اي دقيق است كه درصد خطاي آن زياد نيست.
د- جسد در محيط بسته بوده يا باز؟ اگر جسد در آب باشد، اگر جسد در بيابان و در هواي باز باشد. اگر آفتاب مستقيم بر جسد بتابد اگر جسد در يخ و برف مدفون باشد، اگر جسد در محيط بسته باشد، اگر در آن محيط لوازم گرمازاي قرار داشته باشد و .......... در هر كدام از اين ها نحوه رشد و تكوين حشرات، نحوه فساد نعشي تفاوت آشكاري خواهد داشت كه به كمك حشرات موجود قابل بررسي است.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

کاهانی، ع.، و گودرزی، ح. (1379). بررسی حشره شناسی در صحنه جرم (1). مجله علمی پزشکی قانونی, 6(21), 52-58. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=10883Vancouver : کپی

کاهانی علیرضا، گودرزی حمیدرضا. بررسی حشره شناسی در صحنه جرم (1). مجله علمی پزشکی قانونی. 1379 [cited 2021November28];6(21):52-58. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=10883IEEE : کپی

کاهانی، ع.، گودرزی، ح.، 1379. بررسی حشره شناسی در صحنه جرم (1). مجله علمی پزشکی قانونی, [online] 6(21), pp.52-58. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=10883. 

 
بازدید یکساله 327 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی