برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

اثر تزريق روغن كنجد در ناحيه CA1 هيپوكامپ بر يادگيري و حافظه فضايي و تداخل آن با استروييدهاي جنسي در موش‌ هاي صحرايي نر

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه زیست شناسی، دانشکده علوم، دانشگاه شهید چمران اهواز
 
چکیده: 

سابقه و هدف: روغن كنجد يكي از روغن‌هاي گياهي است كه استفاده آن در طب سنتي قدمت ديرينه دارد. شواهد نشان مي‌دهند كه اسيدهاي چرب غيراشباع فرآيندهاي يادگيري و حافظه را تعديل مي‌نمايند. در اين مطالعه، اثر تزريق روغن كنجد در ناحيه CA1 هيپوكامپ بر يادگيري و حافظه فضايي موش‌هاي صحرايي نر بالغ (سالم و اخته) مورد بررسي قرار گرفت.
مواد و روش‌ها: حيوان‌ها به طور تصادفي به 6 گروه (در هر گروه 7 سر) تقسيم شدند ، 3 گروه سالم و 3 گروه اخته شده كه همه گروه‌ها در ناحيه CA1 هيپوكامپ كانول‌گذاري ‌شدند و عبارت بودند از: گروه‌هاي كنترل سالم و اخته شده كه هيچ‌گونه تزريقي نداشتند، گروه‌هاي شاهد سالم و اخته شده كه سرم فيزيولوژي و گروه‌هاي سالم و اخته روغن كنجد كه به مدت 5 روز هر روز بلافاصله قبل از آموزش به ترتيب 5/0ميكروليتر سرم فيزيولوژي و روغن كنجد به صورت دو طرفه در ناحيه CA1 هيپوكامپ دريافت مي‌كردند، و سپس به مدت 5 روز و هر روز 30 بار توسط ماز Y آموزش مي‌ديدند. همه گروه‌ها پس از يك‌ ماه مجددا براي آزمون حافظه يك جلسه در دستگاه قرار مي‌گرفتند.
يافته‌ها: تجزيه و تحليل آماري نشان مي‌دهد كه روغن كنجد در حضور و عدم حضور غدد جنسي باعث افزايش يادگيري شده، اما در حضور غدد جنسي در ميزان حافظه، يك ماه بعد، تغييري ايجاد نكرده است. هم‌چنين عدم حضور غدد جنسي تأثيري در ميزان حافظه ناشي از روغن كنجد در مقايسه با حضور غدد جنسي نداشته است.
نتيجه‌گيري: بنابراين به نظر مي‌رسد كه روغن كنجد باعث بهبود فرآيند يادگيري مي‌گردد، علاوه بر اين احتمالا اين روغن براي اعمال اثرات بهبود دهندگي خود بر حافظه با هورمون‌ هاي جنسي تداخل عمل دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

هویدا، ر.، و معاضدی، ا.، و راسخ، ع. (1383). اثر تزریق روغن کنجد در ناحیه CA1 هیپوکامپ بر یادگیری و حافظه فضایی و تداخل آن با استروییدهای جنسی در موش‌ های صحرایی نر. مجله دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان, 3(2 (پی در پی 10)), 76-86. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=10866Vancouver : کپی

هویدا ریحانه، معاضدی احمدعلی، راسخ عبدالرحمان. اثر تزریق روغن کنجد در ناحیه CA1 هیپوکامپ بر یادگیری و حافظه فضایی و تداخل آن با استروییدهای جنسی در موش‌ های صحرایی نر. مجله دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان. 1383 [cited 2021September27];3(2 (پی در پی 10)):76-86. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=10866IEEE : کپی

هویدا، ر.، معاضدی، ا.، راسخ، ع.، 1383. اثر تزریق روغن کنجد در ناحیه CA1 هیپوکامپ بر یادگیری و حافظه فضایی و تداخل آن با استروییدهای جنسی در موش‌ های صحرایی نر. مجله دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان, [online] 3(2 (پی در پی 10)), pp.76-86. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=10866. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 269 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی