برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تظاهر سيستيک جسم خارجي باقي مانده در حفره پريتوئن (گوسيپيبوما)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه و هدف : يکي از عوارض نادر اعمال جراحي باقي ماندن جسم خارجي در حفرات بدن مي باشد که منجر به مشکلاتي براي بيمار؛ پزشک و بيمارستان مي شود. گوسيپيبوما يک عارضه نادر جراحي است که شامل يک توده يا ضايعه سيستيک مانند ناشي از باقي ماندن گاز جراحي در بدن بيمار مي باشد. باقي ماندن جسم خارجي منجر به ايجاد توده، فيستول، آبسه و انسداد بعد از عمل جراحي شده و از طريق بررسي هاي راديولوژيک تشخيص داده مي شود. در تمام بيماراني که از درد، توده قابل لمس و يا عفونت بعد از عمل شاکي هستند باقي ماندن جسم خارجي بايد در ليست تشخيص هاي افتراقي قرار گيرد. در اين مقاله يک بيمار با دو عدد گاز و لنگاز باقي مانده در شکم با تظاهر سيستيک معرفي مي شود.
معرفي بيمار: بيمار خانمي 32 ساله بود که در سال 1388 به بيمارستان شهيد بهشتي ياسوج مراجعه نمود و تحت عمل لاپاراتومي قرار گرفت. بيمار مذبور در سال 1387 تحت عمل سزارين قرار گرفته بود و بعد از عمل از درد شکم، بي اشتهايي و کاهش وزن شکايت داشت. در مراجعات به پزشکان متخصص بررسي هاي انجام شده شامل؛ آزمايش هاي مختلف، سونوگرافي، سي تي اسکن و اندوسکوپي بوده است که يافته هاي سونوگرافي و سي تي اسکن دال بر وجود دو عدد کيست با جدار کلسيفيه در طرفين شکم بود. بيمار با تشخيص کيست هيداتيد به جراح معرفي مي شود. يافته هاي حين عمل توده کيستيک با چسبندگي به احشا در سمت راست و توده کولون نزولي در سمت چپ بود. يافته پاتولوژي وجود گاز درتوده سمت راست و لنگاز در داخل روده در سمت چپ بوده است.
نتيجه گيري: در بيماران بعد از عمل جراحي که با درد شکم و يا توده شکمي مراجعه مي کنند، باقي ماندن جسم خارجي بايد در ليست تشخيص هاي افتراقي قرار گيرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 950
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی