برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

پاسخ به واكسيناسيون هپاتيت B در كاركنان بيمارستان شهيد يحيي نژاد بابل، 1381

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* بابل، بیمارستان شهید یحیی نژاد، گروه داخلی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: عفونت با ويروس هپاتيت B، عامل عمده مرگ و مير و ناتواني در  300ميليون شخص مبتلا به ويروس در جهان مي باشد. پرسنل پزشكي از افراد پرخطر جهت ابتلا به اين ويروس مي باشند. واكسيناسيون اين گروه و سپس بررسي ميزان پاسخ دهي آنها به واكسن، اقدام مهمي در كنترل اين ويروس در اين افراد پرخطر مي باشد. اين مطالعه به منظور بررسي ميزان پاسخ دهي به واكنش هپاتيت B در پرسنل بيمارستان شهيد يحيي نژاد بابل انجام شد.
مواد و روشها: اين مطالعه به صورت توصيفي ـ تحليلي بر روي 220 نفر از پرسنل بخش هاي مختلف بيمارستان يحيي نژاد صورت گرفت و افرادي كه HBS-Ag و Anti HBS و Anti HBC منفي بودند و واكسينه شدند و بعد از 3 ماه از تزريق آخرين نوبت واكسن براي همه اين افراد HBs-Ab اندازه گيري شد و اطلاعات مورد نظر ثبت و با استفاده از تست هاي آماري X2 در نرم افزار كامپيوتري SPSS مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت.
يافته‏ها: از 204 بيمار واكسينه شده بودند 52 نفر (25%) به واكسن پاسخ ندادند. پاسخ ضعيف و خوب به واكسن در 18 (41.9%) و 25 (22.9%) از مردان و 25 (58.1%) و 84 (77.1%) زنها ديده شد (P<0.05). در كل 74.5% به واكسن پاسخ دادند.
نتيجه‏گيري: با توجه به اينكه پرسنل گروه پزشكي گروه پرخطر و در خطر آلودگي قرار دارند، پرسنلي كه به واكسيناسيون دوره اول پاسخ ندادند واكسيناسيون مجدد اين افراد در معرض خطر توصيه مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 80
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی