برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي مفهوم امامت در پرتو آيه ملک عظيم

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
*
 
چکیده: 

امامت از مسايل بسيار مهم است که فهم دقيق مفهوم آن بسياري از اختلافات را مرتفع مي سازد. نويسنده در اين مقاله، با استناد به روايات ذيل آيه ملک عظيم، مقام امام را افتراض الطاعه معرفي مي کند و پس از بررسي معناي لغوي ملک، مفهوم و حقيقت مالکيت را توضيح مي دهد و بيان مي کند: ملک عظيم ناظر به مراتب است و صاحب ملک عظيم مرتبه بالاي استيلا را دارد که عظيم تر از درک و تصور ماست. در بيان معصوم (ع) از ملک عظيم به طاعه اله المفروضه، الامامه و الخلافه تعبير شده است. نگارنده اين معاني و چند معناي ديگر را در تفاسير شيعه و اهل تسنن بررسي مي کند.
در ادامه، تفسير ملک عظيم به ولايت تکويني که با عنوان ولايت بر هدايت تعبير شده ـ و مالکيت امام به حکم و قضا و نيز تفسير ملک عظيم به ملک آخرت و نيز ارتباط و نسبت آن با نبوت بررسي شده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

غلامی، ا. (1386). بررسی مفهوم امامت در پرتو آیه ملک عظیم. سفینه, 4(15 (ویژه امامت)), 66-91. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=107469Vancouver : کپی

غلامی اصغر. بررسی مفهوم امامت در پرتو آیه ملک عظیم. سفینه. 1386 [cited 2021October28];4(15 (ویژه امامت)):66-91. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=107469IEEE : کپی

غلامی، ا.، 1386. بررسی مفهوم امامت در پرتو آیه ملک عظیم. سفینه, [online] 4(15 (ویژه امامت)), pp.66-91. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=107469. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 118 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی