برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

عرضه حديث بر قرآن

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

چكيده :در متون حديثي، به رواياتي برخورد مي كنيم كه پذيرش و يا رد روايات را منوه به عرضه آنها بر قرآن و سنت دانسته اند و ضابطه و معيار كلي را توافق يا مخالفت با قرآن و سنت شمرده اند علت اصلي اين امر زياد شدن نسبت كذب و افترا، بر رسول خدا (ع) و ائمه (ع) است و به همين دليل عرضه روايات بر قرآن و سنت به لحاظ علمي و عملي مورد توجه بزرگان اماميه. به جهت تثبيت صدور حديث از معصوم و نه تصحيح كلام معصوم (ع) بوده است. چرا كه تناقض و تنافر ميان قرآن و كلام معصوم وجود ندارد. ديدگاه شيخ انصاري در روايات عرض در دو قسم! 1. مخالف با قرآن 2. نداشتن شاهدي در قرآن و سنت بررسي شده است.
رواياتي كه موافقت ظاهري با قرآن ندارند ولي مخالفت و تضادي نيز با آيات قرآن و سنت ندارند از معيار كلي پذيرش و رد خارج و به عنوان استثنائات عرض شامل: روايات ناظر به قرآن، روايات غير ناظر به قرآن روايات مخالف با ظاهر قرآن (تقيه، نسخ) بررسي شده اند با توجه به حجيت ظاهر قرآن، اشكالات و شبهه هايي در ارتباط با روايات عرض مطرح و پاسخ داده شده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

الهیان، م.، و پوررستمی، ح. (1388). عرضه حدیث بر قرآن. سفینه, 6(23 (ویژه قرآن)), 97-113. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=107380Vancouver : کپی

الهیان مجتبی، پوررستمی حامد. عرضه حدیث بر قرآن. سفینه. 1388 [cited 2021October26];6(23 (ویژه قرآن)):97-113. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=107380IEEE : کپی

الهیان، م.، پوررستمی، ح.، 1388. عرضه حدیث بر قرآن. سفینه, [online] 6(23 (ویژه قرآن)), pp.97-113. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=107380. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 882 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی