برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تاثير کشيدن سيگار و مواجهه هم زمان با سر و صداي بالاتر از حد مجاز بر افت شنوايي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، دانشگاه علوم پزشکی ایران، بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص)، کلینیک طب کار
 
چکیده: 

سابقه و هدف: سيگار و سر و صدا از طريق يک مسير مشترک باعث افت شنوايي مي شوند. در اين مطالعه، اثر کشيدن سيگار بر افت شنوايي در کارگران سالن مونتاژ يکي از کارخانه هاي خودروسازي، که در معرض سر و صداي بيش از حد مجاز هستند، بررسي شد.
روش بررسي: جهت بررسي اثر مواجهه هم زمان با سر و صداي بالاتر از حد مجاز و کشيدن سيگار، يک مطالعه مورد- شاهدي در يک کارخانه توليد خودروي ايراني طراحي شد. نمونه ها شامل کليه کارگران مرد شاغل در قسمت مونتاژ کارخانه بودند که به دو گروه مورد (سيگاري) و شاهد (غيرسيگاري) تقسيم شدند. کليه کارگران با سر و صداي غير مجاز مواجهه داشتند. دو مدل افت شنوايي تعريف و اثر کشيدن سيگار بر افت شنوايي با آزمون هاي آماري از جمله رگرسيون لوجستيک ارزيابي شد.
يافته ها: بر اساس مدل دو، ميزان افت شنوايي در کارگران سيگاري بيش از کارگران غير سيگاري بود (نسبت شانس:
6.94؛ فاصله اطمينان: 4.54-10.64). همچنين افت شنوايي در هر دو مدل، حتي پس از تعديل ساير عوامل مخدوش کننده، در گروه مورد نسبت به گروه شاهد به طور معني داري بيشتر بود (P<0.001).
نتيجه گيري: افراد سيگاري که در محيط هاي پر سروصدا فعاليت مي کنند نسبت به افرادي که سيگار نمي کشند، بيشتر مستعد ابتلا به افت شنوايي ناشي از سروصداي محيط هستند و در نتيجه اين افراد بايد در حين انجام معاينات ادواري از نظر سيستم شنوايي مورد توجه و ارزيابي ويژه قرار گيرند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

لبافی نژاد، ی.، و عطارچی، م.، و محمدی، ص. (1389). تاثیر کشیدن سیگار و مواجهه هم زمان با سر و صدای بالاتر از حد مجاز بر افت شنوایی. علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی, 20(2 (پی در پی 60)), 113-117. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=107134Vancouver : کپی

لبافی نژاد یاسر، عطارچی میرسعید، محمدی صابر. تاثیر کشیدن سیگار و مواجهه هم زمان با سر و صدای بالاتر از حد مجاز بر افت شنوایی. علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی. 1389 [cited 2021June24];20(2 (پی در پی 60)):113-117. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=107134IEEE : کپی

لبافی نژاد، ی.، عطارچی، م.، محمدی، ص.، 1389. تاثیر کشیدن سیگار و مواجهه هم زمان با سر و صدای بالاتر از حد مجاز بر افت شنوایی. علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی, [online] 20(2 (پی در پی 60)), pp.113-117. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=107134. 

 
بازدید یکساله 197 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی