برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1388 , دوره  1 , شماره  1 ; از صفحه 111 تا صفحه 147 .
 
عنوان مقاله: 

سير تحول برنامه هاي آمايش سرزمين در برنامه هاي قبل و بعد از انقلاب

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علامه طباطبایی
 
چکیده: 

سابقه طرح مقوله «آمايش سرزمين» در ايران، به سال هاي پيش از انقلاب بر مي گردد و بررسي و تجربه مطالعات نخستين آن، در دهه شصت مورد توجه قرار گرفته است و کشور ايران در حال حاضر، بيش از شش دهه، سابقه برنامه ريزي را در کارنامه خود دارد. فکر آمايش سرزمين در ايران، در اواخر سال 1345، در موسسه مطالعات و تحقيقات اجتماعي دانشگاه تهران، طي گزارشي با عنوان مساله افزايش جمعيت تهران و نگاهي پيرامون سياست عمران کشوري مطرح شد که در آن هدف آمايش سرزمين، «جلوگيري از افزايش جمعيت تهران» و «تسريع توسعه اقتصادي سراسر کشور با ايجاد فعاليت هاي جديد در مناطق مختلف...» عنوان شده بود. در دوران انقلاب، مطالعات طرح پايه آمايش سرزمين اسلامي در نيمه نخست دهه 70ـ1360 به وسيله دفتر برنامه ريزي منطقه اي سازمان برنامه و بودجه شکل گرفت.
در اين مقاله، سعي ما بر اين است تا سير تحول برنامه هاي آمايش  سرزمين را از ابتداي
شکل گيري برنامه هاي آمايش يعني از برنامه پنجم عمراني قبل از انقلاب تا برنامه چهارم توسعه بعد از انقلاب مورد توجه قرار دهيم و ببينيم آيا اين برنامه ها به مرحله عمل رسيده اند يا خير.
روش ما در اين مقاله، مطالعات کتابخانه اي مبتني بر اسناد موجود در سازمان مديريت و برنامه ريزي بوده است
.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

لطیفی، غ. (1388). سیر تحول برنامه های آمایش سرزمین در برنامه های قبل و بعد از انقلاب. برنامه ریزی رفاه و توسعه اجتماعی, 1(1), 111-147. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=106802Vancouver : کپی

لطیفی غلامرضا. سیر تحول برنامه های آمایش سرزمین در برنامه های قبل و بعد از انقلاب. برنامه ریزی رفاه و توسعه اجتماعی. 1388 [cited 2021October27];1(1):111-147. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=106802IEEE : کپی

لطیفی، غ.، 1388. سیر تحول برنامه های آمایش سرزمین در برنامه های قبل و بعد از انقلاب. برنامه ریزی رفاه و توسعه اجتماعی, [online] 1(1), pp.111-147. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=106802. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 1441 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی