برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تحليل هزينه روش هاي غربالگري و تشخيصي در ديابت بارداري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، خیابان کارگر شمالی، بیمارستان دکتر شریعتی، مرکز تحقیقات غدد درون ریز و متابولیسم، دانشگاه علوم پزشکی تهران
 
چکیده: 

مقدمه: برآورد هزينه- اثر بخشي خدمات سلامت و همچنين هزينه- فايده در طراحي و ارزيابي نظام هاي سلامت نقش اساسي بر عهده دارند. بيماريهاي متابوليك و بويژه ديابت با توجه به شيوع بالا و رو به افزايش بيماري و هزينه هاي سنگين از جمله مهمترين مسائل نظامهاي سلامت به شمار مي روند. در اين رابطه ديابت بارداري به عنوان شايعترين اختلال متابوليك دوران بارداري و عوارض متعددي كه براي مادر و جنين دارد، از اهميت ويژه اي برخوردار است. مطالعات زيادي درباره روشهاي غربالگري ديابت بارداري انجام شده تا با در نظر گرفتن معيارهاي مختلف، جامعه مورد بررسي محدود شده تا در نهايت هزينه هاي غربالگري كاهش يابد. دراين مقاله سعي شده تا با تحليل نتايج بدست آمده از يك مطالعه مقطعي كه درباره ديابت بارداري در تهران انجام شده، بتوان روشهاي غربالگري را بر پايه تحليل هزينه ها با هم مقايسه و مناسبترين روش غربالگري رابا توجه به بافت نژادي و فرهنگي- اقتصادي جامعه پيشنهاد نمود.
روشها: دراين مطالعه 2416 خانم باردار در بيمارستانهاي تابعه دانشگاه علوم پزشكي تهران با روش غربالگري همگاني بررسي شدند و كليه عوامل خطرزا و نتايج آزمايشها و معاينات باليني براي هر بيمار ثبت گرديد. آزمون (Glucose Challenge Test) GCT 50 gm به عنوان آزمون غربالگري و آزمون (Glucose Challenge Test) GCT 100 gm جهت تشخيص ديابت بارداري استفاده شده است.
يافته ها: در تحليل هزينه هاي مستقيم انجام آزمايشهاي غربالگري و تشخيصي، در روش غربالگري همگاني با معيار130 mg/dl ، هزينه براي هر خانم باردار در حدود 30410 ريال معادل 3.80 دلار برآورد شده است و به ازاي هر بيمار تشخيص داده شده با اين روش 644488 ريال معادل 80.56 دلار هزينه دارد. در روش غربالگري همگاني با ملاك 140 mg/dl حساسيت غربالگري 12% كاهش يافته و به 88% مي رسد و هزينه غربالگري به ازاي هر خانم باردار به 25641 ريال معادل 3.20 دلار و به ازاي تشخيص هر بيمار به 69500 ريال معادل 77.43 مي يابد. بنابراين با 15.6% كاهش در هزينه سرانه غربالگري و 3.87% كاهش در هزينه صرف شده براي تشخيص هر بيمار، حساسيت غربالگري 12% كاهش مي يابد.
نتيجه گيري: در مجموع با توجه به شيوع بالاي بيماري در گروه كم خطر و پايين بودن سطح مراقبتهاي سلامت نسبت به جوامعي كه روش انتخابي را پيشنهاد مي كنند و همچنين پايين بودن هزينه انجام آزمونهاي غربالگري و تشخيصي نسبت به جوامع فوق و شيوع عوارض بيماري كه خود هزينه بالايي رابر نظام سلامت تحميل مي كند، به نظر مي رسد انجام روش غربالگري همگاني علاوه بر حساسيت بالاي غربالگري توجيه اقتصادي نيز داشته باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

حسین نژاد، آ.، و اردشیرلاریجانی، م. (1380). تحلیل هزینه روش های غربالگری و تشخیصی در دیابت بارداری . مجله دیابت و متابولیسم ایران (مجله دیابت و لیپید ایران), 1(1), 31-40. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=10654Vancouver : کپی

حسین نژاد آرش، اردشیرلاریجانی محمدباقر. تحلیل هزینه روش های غربالگری و تشخیصی در دیابت بارداری . مجله دیابت و متابولیسم ایران (مجله دیابت و لیپید ایران). 1380 [cited 2021October16];1(1):31-40. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=10654IEEE : کپی

حسین نژاد، آ.، اردشیرلاریجانی، م.، 1380. تحلیل هزینه روش های غربالگری و تشخیصی در دیابت بارداری . مجله دیابت و متابولیسم ایران (مجله دیابت و لیپید ایران), [online] 1(1), pp.31-40. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=10654. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 769 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی