برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

عوامل مرتبط با انواع اختلالات بلع در بيماران مبتلا به مولتيپل اسکلروزيس

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده علوم توانبخشی، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: اختلالات بلع در بيش از يک سوم از بيماران مبتلا به مولتيپل اسکلروزيس (MS) مشاهده مي شود. با اين وجود، اين اختلالات در مولتيپل اسکلروزيس اغلب توجه اندکي را به خود معطوف مي دارند. مطالعه حاضر به منظور شناسايي عوامل مرتبط با انواع مختلف اختلالات بلع در بيماران مبتلا به مولتيپل اسکلروزيس طراحي و اجرا شد.
روش ها: عملکرد بلع 101 بيمار مبتلا به مولتيپل اسکلروزيس، به طور باليني و از طريق آزمون هاي
“Northwestern Dysphagia Patient Check Sheet”  و «ارزيابي باليني دهاني - حلقي»، مورد ارزيابي قرار گرفت. به اين ترتيب، 4 نوع اختلال در بلع شامل آسپيراسيون، اختلالات فاز دهاني، تاخير حلقي و اختلالات فاز حلقي شناسايي شد. سپس به منظور شناسايي عوامل مرتبط با اين اختلالات، ارتباط بين انواع اختلالات بلع با ميزان ناتواني (نمره EDSS)، سن بيمار، سن شروع بيماري و طول دوره بيماري مولتيپل اسکلروزيس، مورد آزمون قرار گرفت.
يافته ها: ديسفاژياي دهاني با ميزان ناتواني بيمار و همين طور طول دوره بيماري در ارتباط بود. همچنين احتمال ابتلاي بيماران به تاخير بلع حلقي نيز با افزايش طول دوره بيماري به طور معني داري افزايش يافت. دو متغير سن بيمار و سن شروع بيماري، با هيچ يک از انواع اختلالات بلع در ارتباط نبود
.
نتيجه گيري: با توجه به شناسايي دو عامل ميزان ناتواني و طول دوره بيماري به عنوان عوامل مرتبط با برخي از انواع اختلالات بلع در بيماري مولتيپل اسکلروزيس، ارزيابي و مديريت عملکرد بلع در بيماراني با ناتواني شديدتر و دوره طولاني تر بيماري، بسيار ضروري است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 109
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی