برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي تاثير طب فشاري (بوسيله سي باند) بر روي تهوع و استفراغ بارداري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* اردبیل، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد اردبیل، دانشکده پزشکی
 
چکیده: 

مقدمه: تهوع و استفراغ بارداري شايع ترين اختلال دستگاه گوارش در دوران بارداري مي باشد. اين مطالعه با هدف تعيين تاثير طب فشاري در كاهش شدت تهوع و تعداد دفعات استفراغ در زنان با حاملگي اول بار (در سن حاملگي 10-16 هفته) انجام شده است.
روش كار: اين مطالعه به صورت كارآزمايي باليني و بر روي 100 نفر از زنان با حاملگي اول بار مبتلا به تهوع و استفراغ دوران بارداري با سن حاملگي 10-16 هفته انتخاب و به طور تصادفي در دو گروه طب فشاري و پلاسبو قرار گرفتند. به طوريكه 50 نفر از زنان در گروه آزمون (طب فشاري) و 50 نفر از آنها در گروه شاهد (پلاسبو) در نظر گرفته شدند. سن، تحصيلات، شغل، شاخص توده بدني، سن حاملگي و همچنين شدت تهوع و دفعات استفراغ در دو گروه همگن شدند. طول مدت درمان 4 روز بود كه در گروه طب فشاري، سي باند بر روي نقطه  نيگان و در گروه پلاسبو در خارج از نقطه نيگان بسته شد و سپس در طول مدت درمان شدت تهوع و دفعات استفراغ روزانه ثبت شد و با استفاده از نرم افزار آماري
SPSS (نسخه 12) آزمونهاي آماري کاي دو، t، من ويتني و ويل کاکسون مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت.
يافته ها: بين شدت تهوع و دفعات استفراغ قبل از درمان در دو گروه مورد مطالعه تفاوت آماري معني داري مشاهده نشد
(p=0.60) و (p=0.55) اما شدت تهوع و تعداد دفعات استفراغ بعد از درمان بين دو گروه مورد مطالعه تفاوت آماري معني داري را نشان داد (p<0.01).
نتيجه گيري: طب فشاري (بوسيله سي باند كه وسيله اي بدون عارضه و ارزان و در دسترس مي باشد) در كنترل شدت تهوع و تعداد دفعات استفراغ موثر باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 145
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی