برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1388 , دوره  3 , شماره  4 ; از صفحه 46 تا صفحه 52 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي مولکولي فراواني ويروس هرپس سيمپلکس تيپ 2 در استان هاي اصفهان و چهارمحال و بختياري در سال 1388

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه میکروبیولوژی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد
 
چکیده: 

زمينه و اهداف: عفونت ناشي از ويروس هرپس سيمپلکس تيپ (HSV-2) 2 اغلب سبب ايجاد هرپس تناسلي در زنان و مردان، هرپس نوزادي و مننژيت غير چرکي مي گردد. ايجاد اين بيماري ها در ارتباط با بيماري ناشي از HIV است و امکان انتقال آن از مادر به نوزاد وجود دارد. اين مطالعه به منظور تعيين شيوع عفونت ناشي از ويروس هرپس سيمپلکس تيپ 2 در مراجعه کنندگان به آزمايشگاه هاي تشخيص طبي و پاتولوژي استان هاي اصفهان و چهارمحال و بختياري به روش PCR صورت گرفت.
روش بررسي: 100 نمونه سرم با ميزان
IgG و IgM بالا از بيماران مشکوک جمع آوري شد. در مجموع 82 نمونه (%82) از استان اصفهان و 18 نمونه (%18) از استان چهارمحال و بختياري به آزمايشگاه مرکز تحقيقات بيوتکنولوژي دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد منتقل گرديد.  DNAويروس استخراج و آزمايش PCR با استفاده از پرايمرهاي اختصاصي جهت رديابي ژن gD ويروس هرپس سيمپلکس تيپ 2 انجام شد.
يافته ها: 100 نمونه متعلق به بيماران مشکوک با محدوده سني 1 ماه تا 65 سال بررسي شد. از اين تعداد، 8 نمونه
(%8)، واجد قطعه 1013 جفت بازي مربوط به ژن gD ويروس هرپس سيمپلکس تيپ 2 بودند. در اين ميان 5 نمونه (%6.09) مربوط به استان اصفهان و 3 نمونه (%16.66) مربوط به استان چهارمحال و بختياري بود.
نتيجه گيري: فراواني ويروس هرپس سيمپلکس تيپ 2 مشابه ديگر نقاط جهان است. آزمايش PCR براي تشخيصDNA  ويروس در نمونه هاي سرمي مفيد و مي تواند براي تشخيص ويروس هرپس سيمپلکس تيپ 2 در بيماران استفاده شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 215
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی