برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1387 , دوره  4 , شماره  1 (13) ; از صفحه 149 تا صفحه 174 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي مساله تصدي زن بر مقام رياست جمهوري در جمهوري اسلامي ايران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

يکي از حقوق اساسي زنان، حضور در عرصه مشارکت هاي سياسي - اجتماعي و احراز مديريت هاي خرد و کلان است. خوشبختانه در نظام جمهوري اسلامي ايران، زنان توانسته اند با اثبات توانايي ها و شايستگي هاي خود به بسياري از اين مناصب دست پيدا کنند. در قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران، زنان از جهت مشارکت و تصدي مناصب و مسووليت هاي سياسي - اجتماعي، همسنگ مردان از حق راي و انتخاب و نيز حق نامزدي و انتخاب شدن برخوردار شده اند اما آن گونه که از ظاهر اصل 115 قانون اساسي بر مي آيد، در تصدي پست مهم و حساس رياست جمهوري به عنوان عالي ترين مقام رسمي کشور پس از مقام رهبري، جنسيت دخالت داده شده و از اين رو زنان نمي توانند عهده دار آن شوند، که اين برداشت از اصل 115 بيشتر بر پايه باورهاي ديني و موازين فقهي مي باشد.
در مقاله حاضر به بررسي فقهي اين موضوع پرداخته و با مطالعه ادله منع زن از عهده داري رياست دولت و بررسي دقيق ديدگاه قانون اساسي، طي دو بخش ضمن تاييد صلاحيت بانوان و زدودن پندارهاي غلط، به چگونگي ايجاد زمينه براي حضور و مشارکت زنان توانمند در اين عرصه، مي پردازيم.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

طباطبایی، س.، و قاسمی، و.، و پشمی، م. (1387). بررسی مساله تصدی زن بر مقام ریاست جمهوری در جمهوری اسلامی ایران. پژوهشنامه علوم سیاسی, 4(1 (13)), 149-174. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=104707Vancouver : کپی

طباطبایی سیدمحمدصادق، قاسمی وحید، پشمی منیر. بررسی مساله تصدی زن بر مقام ریاست جمهوری در جمهوری اسلامی ایران. پژوهشنامه علوم سیاسی. 1387 [cited 2021October24];4(1 (13)):149-174. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=104707IEEE : کپی

طباطبایی، س.، قاسمی، و.، پشمی، م.، 1387. بررسی مساله تصدی زن بر مقام ریاست جمهوری در جمهوری اسلامی ایران. پژوهشنامه علوم سیاسی, [online] 4(1 (13)), pp.149-174. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=104707. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 586 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی