برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
ارديبهشت 1389 , دوره  28 , شماره  105 ; از صفحه 115 تا صفحه 122 .
 
عنوان مقاله: 

ارزش اندازه گيري بيلي روبين از طريق پوست در نوزادان نارس تحت درمان با فتوتراپي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه کودکان، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: يکي از علل شايع خون گيري در نوزادان نارس، خون گيري جهت تعيين سطح بيلي روبين سرم است. اندازه گيري بيلي روبين از طريق پوست (Transcutaneous bilirubinometry) روشي است که ارزش آن در نوزادان ترم ثابت شده و در برخي مطالعات در نوزادان نارس که تحت فتوتراپي نباشند نيز تاييد شده است. اما ارزش اين روش در بررسي بيلي روبين نوزادان نارس تحت فتوتراپي به خوبي بررسي نشده است. هدف از اين مطالعه تعيين ارزش بيلي روبين از طريق پوست جهت تعيين بيلي روبين در نوزادان نارس تحت فتوتراپي بود.
روش ها: نوزادان نارس با سن حاملگي 26 الي 36 هفته بستري در بخش نوزادان بيمارستان شهيد بهشتي اصفهان با سن 2 تا 22 روز که نياز به خون گيري جهت تعيين بيلي روبين سرم داشتند، وارد مطالعه شدند. بيلي روبين به روش بيلي روبين از طريق پوست و با دستگاه
BiliCheck از ناحيه پوشيده پيشاني و ناحيه غيرپوشيده استرنوم در فاصله حداکثر نيم ساعت از نمونه گيري خون انجام شد.
يافته ها: 72 نوزاد با ميانگين وزن 7/1381 گرم و ميانگين سن حاملگي 03/30 هفته مورد بررسي قرار گرفتند. ارتباط قوي و مستقيمي بين مقادير به دست آمده از بيلي روبين از طريق پوست ناحيه پوشيده پيشاني و بيلي روبين سرم وجود داشت
(r=0.83؛ P=0.05) بين اندازه گيري بيلي روبين از طريق پوست استرنوم و بيلي روبين سرم نيز ارتباط معني داري وجود داشت ولي اين رابطه ضعيف تر از اندازه گيري بيلي روبين از طريق پوست پيشاني بود (r=0.55؛ P=0.05).
نتيجه گيري:  اندازه گيري بيلي روبين با استفاده از روش اندازه گيري بيلي روبين از طريق پوست از ناحيه پوشيده پيشاني در نوزادان نارس مي تواند پيش گويي کننده قوي براي ميزان بيلي روبين سرم باشد. با استفاده از اين روش مي توان ميزان خون گيري در نوزاد نارس را کاهش داد و در نتيجه باعث کاهش نياز به تزريق خون و کاهش عوارض درد در اين نوزادان شد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 105
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی