برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

جهاني شدن و هويت اقوام ايراني با تاکيد بر مولفه هاي زبان و آداب و رسوم

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه علوم سیاسی، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاددانشگاهی
 
چکیده: 

برخي بر اين باورند که با توجه به رشد روزافزون جهاني شدن، هويت هاي خرد قومي ناگزير در فرهنگ واحد جهاني مستحيل خواهند شد. اما گروهي ديگر معتقدند که جهاني شدن نه تنها باعث از بين رفتن قوميت ها نخواهد شد، بلکه با ابزاري که در اختيار آنها قرار مي دهد، موجبات رشد خودآگاهي قومي را فراهم کرده، منجر به تقويت جنبش هاي قومي مي شود؛ لذا براي بررسي تاثير جهاني شدن بايستي مولفه هاي هويت قومي بررسي شود. در اين مقاله فرهنگ هويت هاي قومي بررسي و اين فرضيه طرح شده که جهاني شدن در کوتاه مدت، هويت هاي قومي را برجسته مي سازد و ممکن است به جنبش هاي قومي نيز منجر شود، اما در نهايت به همانندسازي خرده فرهنگ ها در فرهنگ مسلط منجر خواهد شد؛ اين فرآيند همانندسازي با فراز و فرود همراه خواهد بود. فرهنگ هاي داراي ويژگي هاي ذيل در فرهنگ مسلط ادغام نمي شوند: قدرت و حمايت دولتي، وجود ميراث غني مکتوب، پيوستگي با مذهب، عدم انحصار به يک کشور خاص، وجود پتانسيل هاي جهاني. فرهنگ و زبان خاص هر يک از اقوام ايراني ـ به جز زبان فارسي ـ اين مولفه ها را ندارند يا در آن ضعيف هستند.
افول زبان و آداب و رسوم اقوام، لزوما به معناي اضمحلال هويت قومي نيست و افراد آن قوم مي توانند تعاريف جديدي از هويت قومي خويش بيان کنند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

نساج، ح. (1388). جهانی شدن و هویت اقوام ایرانی با تاکید بر مولفه های زبان و آداب و رسوم. پژوهش سیاست نظری (پژوهش علوم سیاسی), جدید(5), 129-156. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=104210Vancouver : کپی

نساج حمید. جهانی شدن و هویت اقوام ایرانی با تاکید بر مولفه های زبان و آداب و رسوم. پژوهش سیاست نظری (پژوهش علوم سیاسی). 1388 [cited 2021September18];جدید(5):129-156. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=104210IEEE : کپی

نساج، ح.، 1388. جهانی شدن و هویت اقوام ایرانی با تاکید بر مولفه های زبان و آداب و رسوم. پژوهش سیاست نظری (پژوهش علوم سیاسی), [online] جدید(5), pp.129-156. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=104210. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 551 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی