برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

گزارش يك مورد پارزي ناشي از زوستر در يك زن مبتلا به ديابت 72 ساله

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه بیماریهای عفونی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی قزوین
 
چکیده: 

مقدمه: واريسلا زوستر پاتوژن انحصاري انسان است، عفونت اوليه بطور تي پيک در دوران کودکي رخ مي دهد و باعث واريسلا مي گردد. همانند ساير اعضا خانواده هرپس ويروس ها در دوره نهفتگي عفوني نيست، اما مي تواند در مدت زمان ديرتر فعال شود و از طريق آکسون ها به پوست مهاجرت نمايد و از سلولي به سلول ديگر گسترش يافته و در اپيدرم نفوذ نمايد.
معرفي بيمار: در اين مطالعه زني 72 ساله با سابقه ديابت و هيپرتانسيون گزارش مي شود که بعلت احتباس ادراري همراه با ضعف پارستزي اندام تحتاني راست و اختلال حرکتي بستري مي شود. مشکلات بيمار همراه با بروز ضايعات وزيکولر اولسره يکطرفه در ناحيه ساکرال بود که به کپل و قسمت خارجي واژن انتشار داشت.
L.P با تشخيص راديکوپاتي التهابي انجام شد که با توجه به تشخيص مننژيت آسپتيک بيمار تحت درمان با آسيکلووير و پردنيزولون قرار گرفت و با حال عمومي خوب و برطرف شدن کليه علايم مرخص شد.
نتيجه نهايي: يکي از عوارض زوستر ضعف حرکتي در اعصاب غيرکرانيال است که تحت عنوان زوستر پارزي ناميده مي شود ضعف بطور ناگهاني در مدت 2 تا 3 هفته پس از شروع راش پيشرفت مي کند و باعث درگيري انتهاها مي گردد. در بيمار ما نيز 3 هفته پس از شروع راش عوارض عصبي بروز کرد. توصيه مي شود در بيماراني که با علايم پارزي همراه با احساس گزگز (پارستزي) مراجعه مي کنند معاينه از نظر ضايعات پوستي انجام گيرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

آصف زاده، م.، و قاسمی برقی، ر.، و بیژنی، ب.، و نعیمیان، ش.، و شاه علی، ح.، و سجادی، ا. (1388). گزارش یک مورد پارزی ناشی از زوستر در یک زن مبتلا به دیابت 72 ساله. مجله پزشکی بالینی ابن سینا (مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی همدان), 16(3 (مسلسل 53)), 52-56. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=103915Vancouver : کپی

آصف زاده مینا، قاسمی برقی رضا، بیژنی بهزاد، نعیمیان شعیب، شاه علی حمزه، سجادی الهه. گزارش یک مورد پارزی ناشی از زوستر در یک زن مبتلا به دیابت 72 ساله. مجله پزشکی بالینی ابن سینا (مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی همدان). 1388 [cited 2021July27];16(3 (مسلسل 53)):52-56. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=103915IEEE : کپی

آصف زاده، م.، قاسمی برقی، ر.، بیژنی، ب.، نعیمیان، ش.، شاه علی، ح.، سجادی، ا.، 1388. گزارش یک مورد پارزی ناشی از زوستر در یک زن مبتلا به دیابت 72 ساله. مجله پزشکی بالینی ابن سینا (مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی همدان), [online] 16(3 (مسلسل 53)), pp.52-56. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=103915. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 69 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی