4 SID.ir | بررسي اپيدميولوژيک موارد حيوان گزيدگي در شهرستان شاهرود
کرونا در اخبار
وزارت بهداشتفارس ایسنا ایرنا جماران سیناپرس خبرآنلاین
کرونا
CoronaVirus
[COVID19]
کرونا در منابع علمی
CDC Nejm JAMA Lancet Cell BMJ Elsevier Oxford Nature Wiley Cambridge Medrxiv

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي اپيدميولوژيک موارد حيوان گزيدگي در شهرستان شاهرود

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* شاهرود، میدان بسیج، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی شاهرود
 
چکیده: 

مقدمه: هاري، بيماري عفوني دستگاه عصبي مرکزي است که همه پستانداران و انسان را مبتلا مي کند. مطالعه حاضر به منظور بررسي اپيدميولوژي بيماري هاري در شهرستان شاهرود صورت گرفته است.
مواد و روش ها: در اين مطالعه توصيفي داده هاي مرتبط با کليه موارد حيوان گزيدگي در شهرستان شاهرود در سال 1387 بر اساس اطلاعات موجود در دفاتر ثبت موارد حيوان گزيدگي شهرستان جمع آوري گرديد.
نتايج: در طي سال 1387 کل موارد حيوان گزيدگي 588 مورد بوده که اکثريت آن ها (
82.1%) مرد بوده و محل سکونت 35.7% افراد شهر و 64.3% روستا بود. تنها دو مورد از موارد حيوان گزيده غيرايراني بودند. ميزان بروز در شهر 129 و در روستا 497 در صد هزار نفر گزارش شده که به طور معناداري بيش تر از شهر مي باشد. از کل موارد مورد گزش، 159 نفر (27%) در شهر و 429 نفر (73%) در روستا مورد گزش حيوانات قرار گرفته بودند. نوع حيوانات گزنده در اغلب موارد سگ (79.1%) و گربه (12.6%) بوده و گرگ، روباه و شغال در 12 نفر از موارد به عنوان عامل گزش گزارش شده اند. همه موارد گزش، واکسيناسيون خود را کامل نموده و در 82.3% حيوان گزنده پس از 10 روز زنده و 2% مرده و 15.6% وضعيت حيوان گزنده پس از 10 روز نامعلوم گزارش شده است. ميزان بروز ساليانه حيوان گزيدگي در شهرستان، 246 در صدهزار نفر محاسبه گرديد.
نتيجه گيري: حيوان گزيدگي هنوز يکي از مشکلات مهم بهداشت عمومي است که فعاليت هاي آموزشي همراه با بهبود همکاري هاي برون بخشي مي تواند نقش به سزايي در کنترل موارد آن داشته باشد
.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 134
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی