برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1387 , دوره  30 , شماره  62 ; از صفحه 49 تا صفحه 56 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي پنج ساله شکايات مطرح شده بر عليه کادر بيهوشي در مرکز پزشکي قانوني و سازمان نظام پرشکي اصفهان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه: امروزه عليرغم تلاش جامعه پزشکي و نيز پيشرفت تکنولوژي درمان، ميزان شکايات بيماران از کادر معالج رو به افزايش نهاده است. شکايت از تيم بيهوشي نيز به دلايل مختلف مانند افزايش تعداد اعمال جراحي از اين قاعده مستثني نمي باشد، هدف از انجام اين مطالعه شناسايي علل و عوامل موثر در بروز آسيب هاي منجر به قصور بيهوشي مي باشد.
مواد و روشها: اين مطالعه توصيفي مقطعي بوده و پرونده هاي مطرح شده در کميسيون پزشکي قانوني و سازمان نظام پزشکي شهرستان اصفهان (مراجع کارشناسي رسيدگي کننده به دعاوي قصور پزشکي) از سال 1379 تا 1383 مورد بررسي قرار گرفته و اطلاعات مربوط به شکايت از تيم بيهوشي جمع آوري گرديد.
نتايج: تعداد 31 عدد پرونده مربوط به شکايت از رشته بيهوشي مورد بررسي قرار گرفت که روش بيهوشي استفاده شده در25 مورد (
86%) بيهوشي عمومي و در 5 مورد موضعي بوده است. در 27 مورد (87%) عمل جراحي اکتيو بوده و بيشترين اعمال جراحي نيز مربوط به رشته زنان و زايمان مي باشد. در23 مورد (77%) نتيجه زيانبار مرگ بيماربوده است که در 10 مورد (46%) اتوپسي انجام شده و در 16 مورد (52%) مکانيسم آسيب دپرسيون سيستم تنفسي بوده است. راي نهايي صادره در 12 مورد (39%) برعليه کادر بيهوشي (قصور) صادر شده كه در تمامي اين موارد متخصص بيهوشي نيز مقصر اعلام شده است.
بحث: با توجه به شرايط خاص بيمار در اتاق عمل، قصور و کوتاهي توسط کادر بيهوشي مي تواند منجر به مرگ بيمار شود که اين مساله مي تواند منجر به آشفته شدن و تحريک اذهان عمومي و سيستم قضايي شود. لذا ويزيت قبل از عمل بيماران توسط متخصص بيهوشي، انجام آزمايشات و مشاوره لازم، دقت در تعيين روش بيهوشي بويژه در اعمال جراحي الکتيو، توجه ويژه به سيستم تنفس بيمار حين عمل جراحي و بيهوشي و در ريكاوري و بخش و در صورت فوت بيمار تاکيد بر انجام اتوپسي نقش بسزايي در کاهش خطاهاي حين بيهوشي و آسيب يا مرگ بيماران و تعيين مقصر دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

قشلاقی، ف.، و منتظری، ک.، و منتظری، گ. (1387). بررسی پنج ساله شکایات مطرح شده بر علیه کادر بیهوشی در مرکز پزشکی قانونی و سازمان نظام پرشکی اصفهان. مجله انجمن آنستزیولوژی و مراقبتهای ویژه ایران, 30(62), 49-56. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=102973Vancouver : کپی

قشلاقی فرزاد، منتظری کامران، منتظری گیتا. بررسی پنج ساله شکایات مطرح شده بر علیه کادر بیهوشی در مرکز پزشکی قانونی و سازمان نظام پرشکی اصفهان. مجله انجمن آنستزیولوژی و مراقبتهای ویژه ایران. 1387 [cited 2021October27];30(62):49-56. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=102973IEEE : کپی

قشلاقی، ف.، منتظری، ک.، منتظری، گ.، 1387. بررسی پنج ساله شکایات مطرح شده بر علیه کادر بیهوشی در مرکز پزشکی قانونی و سازمان نظام پرشکی اصفهان. مجله انجمن آنستزیولوژی و مراقبتهای ویژه ایران, [online] 30(62), pp.49-56. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=102973. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 459 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی