برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1383 , دوره  15 , شماره  5 ; از صفحه 85 تا صفحه 104 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي نقش فرايندگرايي در بهره وري سازمانها با رويكردهاي بهبود فرايند ومهندسي مجدد فرايندها

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

فرايند گرايي روشي است که با محور قراردادن فرايند هاي يک سازمان، کسب و کار را دگرگون کرده و کاستيهاي سازمان هاي پر چالش امروزي را از ميان بر مي دارد. فرايند، گروهي از وظيفه هاي به هم پيوسته است که با همديگر، نتيجه اي با ارزش از ديد مشتري را به بار مي آورند. فعاليتهايي که ارزش آفرين نيستند در گوشه و کنار مرزهاي عمودي وافقي سازمان پنهانند و فرايند گرايي با در نورديدن اين مرزها، فعاليت هايي که در سازمان ارزش افزوده ايجاد نمي کنند را با فرايندهاي جديد جايگزين مي کند. در آن صورت، انرژي سازمان روي کارهاي واقعي و ارزش آفرين متمرکز مي شود که ارتقاء بهره وري را با افزايش سرعت، ارتقاء کيفيت، بهبود خدمات و کاهش قيمت تمام شده بدنبال خواهد داشت.
عوامل بسياري اعم از داخلي و يا خارجي متدولوژي ومکانيزم اجرايي فرايند محوري در سازمانها را تعيين مي کنند ولي بطور کلي مي توان دو رويکرد مختلف براي فرايند گرايي در نظر گرفت، اگر فرايندها در سازمان بدرستي عمل نمايند و محيط نيز نسبتا پايدار باشد، روش هاي معتدل تري همانند بهبود مستمر فرايندها در دستور کار قرار گرفته و اگر فرايندها ناکارآمد و محيط نيز ناپايدار باشد بايد از روش هاي تغيير فرايند و مهندسي مجدد استفاده نمود که دراين مقاله به توضيح و مقايسه هر دو رويکرد با توجه به عوامل بهره وري خواهيم پرداخت. پس از آن يکي از مدلهاي مطرح بهره وري با عنوان سينک و ماکرجي را بررسي کرده و با توجه به رويکردهاي بهبود فرايند و تغيير فرايندها، اين مدل را ارتقاء و توسعه خواهيم داد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

جعفری، م.، و اخوان، پ. (1383). بررسی نقش فرایندگرایی در بهره وری سازمانها با رویکردهای بهبود فرایند ومهندسی مجدد فرایندها . نشریه بین المللی مهندسی صنایع و مدیریت تولید (فارسی)(نشریه بین المللی علوم مهندسی), 15(5), 85-104. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=10291Vancouver : کپی

جعفری مصطفی، اخوان پیمان. بررسی نقش فرایندگرایی در بهره وری سازمانها با رویکردهای بهبود فرایند ومهندسی مجدد فرایندها . نشریه بین المللی مهندسی صنایع و مدیریت تولید (فارسی)(نشریه بین المللی علوم مهندسی). 1383 [cited 2021September17];15(5):85-104. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=10291IEEE : کپی

جعفری، م.، اخوان، پ.، 1383. بررسی نقش فرایندگرایی در بهره وری سازمانها با رویکردهای بهبود فرایند ومهندسی مجدد فرایندها . نشریه بین المللی مهندسی صنایع و مدیریت تولید (فارسی)(نشریه بین المللی علوم مهندسی), [online] 15(5), pp.85-104. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=10291. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 227 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی