برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1388 , دوره  4 , شماره  2 ; از صفحه 10 تا صفحه 13 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي علايم غيراختصاصي در ريفلاکس مري: مطالعه مبتني بر جمعيت

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، بزرگراه چمران، بیمارستان طالقانی، طبقه 7، مرکز تحقیقات بیماریهای گوارش و کبد
 
چکیده: 

مقدمه: ريفلاکس مري يک اختلال شايع دستگاه گوارش در سراسر جهان است. برخي از افراد مبتلا به ريفلاکس مري علامتي نداشته و يا داراي علايم غيراختصاصي مي باشند. هدف از اين مطالعه تعيين فراواني علايم غيراختصاصي و ارتباط آن با بيماري ريفلاکس مري مي باشد.
مواد و روش ها: اين مطالعه به صورت مقطعي و مبتني بر جمعيت، بر روي 782 نفر که به صورت تصادفي ساده از 2 شهر فيروزکوه و دماوند در شمال استان تهران انتخاب شده بودند، طرح ريزي و اجرا شده است. ارتباط ميان علايم غيراختصاصي و ريفلاکس با استفاده از آزمون کاي - اسکوئر مورد ارزيابي قرار گرفت و نسبت شانس با حدود اطمينان
%95 براي هر يک از علايم محاسبه گرديد.
نتايج: در اين مطالعه 228 نفر (%29.2) مبتلا به ريفلاکس مري تشخيص داده شدند که شايع ترين علامت غيراختصاصي در افراد تحت مطالعه، درد شکمي بود که به طور واضحي در خانم ها بيش تر مشاهده شد. احساس بغض در گلو، سرفه و تنگي نفس و بوي بد دهان از ديگر علايمي بودند که ارتباط مستقيمي با ريفلاکس داشتند. ارتباط معناداري ميان سن و وجود علايم غير اختصاصي ريفلاکس مشاهده نگرديد.
نتيجه گيري: به طور خلاصه، اين مطالعه نشان داد که علايم غيراختصاصي ريفلاکس مري شايع بوده و ارتباط قوي با وجود اين بيماري دارد، بنابراين توجه به اين علايم در فرآيند تشخيص بيماري ريفلاکس مري، ضروري به نظر مي رسد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 355
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی