برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1388 , دوره  17 , شماره  3 ; از صفحه 10 تا صفحه 15 .
 
عنوان مقاله: 

تاثير نوع ميکرو فيلتر در تشخيص کلي فرم از آب آشاميدني با استفاده از روش PCR

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه میکروب شناسی و ایمنی شناسی، مرکز تحقیقات پزشکی و مولکولی، دانشگاه علوم پزشکی اراک
 
چکیده: 

مقدمه: استفاده از روش هاي معمول تشخيص عوامل ميکروبي آب اغلب با حساسيت کم و مستلزم صرف وقت زيادي مي باشند. از مزاياي روش هاي مولکولي از جمله PCR بالا بودن حساسيت، دقت، سرعت و هزينه نسبتا پايين آن است. براي انجام آزمايش PCR جهت تشخيص آلودگي آب به E.coli لازم است از روش تغليظ نمونه ها با ميکرو فيلتر استفاده شود. در اين تحقيق سعي شده با بررسي دو نوع ميکرو فيلتر  نقش آن ها را در کارآيي PCR تعيين شود.
مواد و روش ها: رقت هاي
8.100، 4.100، 2.100، 1.100، 1.200، 1.400، 1.800، 1.1600، از باکتري در آب مقطر تهيه و به روش فيلتراسيون با دو نوع فيلتر FHLP وHAWP  باکتري از نمونه جدا گرديد. سپس تکثير ژن 16sRNA با استفاده از روش PCR و به کمک پرايمرهاي طراحي شده انجام گرفت.
يافته هاي پژوهش: کشت رقت هاي تهيه شده نشان دهنده تاييد تعداد باکتري ها در اين رقت ها بود. نتيجه PCR رقت ها پس از فيلتراسيون نشان داد که فيلترهايFHLP  توانايي بالاتري نسبت به فيلترهاي HAWP در جدا سازي باکتري ها دارند. چنانچه در رقت هاي پايين باکتري نتيجه PCR مثبت بود.
بحث و نتيجه گيري: نتايج به دست آمده از اين بررسي حاکي از آن است که فيلترهاي هيدروفوبيک (نظير
FHLP) قدرت بيشتري از فيلترهاي هيدروفيليک در جذب باکتري ها دارند. لذا استفاده از فيلترهاي هيدروفيليک در تشخيص باکتري با استفاده از روش هاي حساسي نظير  PCRاغلب باعث بروز نتايج منفي کاذب مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 209
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی