برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1387 , دوره  2 , شماره  2 ; از صفحه 27 تا صفحه 31 .
 
عنوان مقاله: 

تعيين الگوي مرگ هاي ناشي از مسموميت هاي دارويي و شيميايي در همدان طي سال هاي 1384 الي 1386

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* بیمارستان فرشچیان، بخش مسمومیت، همدان، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: مسموميت حاد دارويي و شيميايي، جزو اورژانس هاي پزشکي و از علل مهم مرگ و مير مي باشد. در اين مطالعه، به الگوي مرگ ناشي از مسموميت هاي دارويي و شيميايي پرداخته شده است.
روش بررسي: اين مطالعه به صورت مقطعي توصيفي بوده و طي مدت دو سال از تيرماه 1384 لغايت تيرماه 1386، اطلاعات دموگرافيک، علايم باليني و آزمايشات سم شناسي کليه بيماراني که به  علت مسموميت هاي دارويي و شيميايي در بيمارستان فرشچيان همدان فوت کرده، جمع آوري و داده ها با تست هاي آماري
T و کاي اسکوار، مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت.
يافته ها: از تعداد 2920 بيمار مراجعه کننده به علت مسموميت، 111 (8/3%) بيمار به علت عوارض ناشي از مسموميت، فوت کرده بودند. ميزان مرگ در مردان نسبت به زنان 5 به 1 بود. متوسط سني بيماران، 5/40 سال و بيشترين موارد مرگ در سنين مابين 30-21 سالگي مشاهده گرديد. مصرف عمدي مواد با 2/52%، بيشترين موارد را به خود اختصاص داده بود و نسبت آن در زنان 2 برابر مردان بود (P=0.001).
اپيوم و مشتقات آن بيشترين عامل مرگ بود (9/45%). رايج ترين عارضه منجر به فوت، مشکلات تنفسي (7/56%) بود.
نتيجه گيري: نتايج، نشان دهنده افزايش ميزان مسموميت با داروها و مواد شيميايي و فوت ناشي از آن ها به خصوص مسموميت با مواد اپيوئيدي و سموم آفت کش در اين استان بوده است. نتايج اين مطالعه، نشان دهنده بالابودن ميزان مسموميت با داروها و مواد شيميايي و فوت ناشي از آنها، به خصوص مسموميت با مواد اپيوييدي و سموم آفت کش در استان همدان است. به نظر مي رسد بالابودن ميزان مسموميت با اين نوع از مواد، ناشي از آسان بودن امکان دسترسي به آنها مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 139
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی