برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

اپيدميولوژي بيماري هاري در استان مازندران طي سال هاي 1375-1385

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، میدان پاستور، خیابان پاستور، پلاک 69، انستیتو پاستور ایران، بخش تحقیقات، مرکز رفرنس هاری
 
چکیده: 

سابقه و هدف: بيماري هاري يک آنسفاليت ويروسي کشنده قابل انتقال از حيوانات خونگرم مي باشد. ميزان شيوع آن در استان مازندران از سال 1372 مقام دوم را در کشور داشته است. لذا اين مطالعه به منظور بررسي ميزان شيوع، علل افزايش يا کاهش بيماري هاري، تلفات هاري انساني و علل پيدايش آن، تعداد حيوان گزيدگي و نوع حيوان گزنده و نتايج به کارگيري اقدامات کنترلي بر بيماري هاري در استان مازندران، انجام شد.
مواد و روشها: اين مطالعه مقطعي گذشته نگر بر اساس اطلاعات موجود در بخش تحقيقات و مرکز رفرانس هاري انستيتو پاستور ايران و دفاتر موجود در واحدهاي درمان و پيشگيري هاري استان مازندران طي 11 سال انجام شد. تشخيص هاري بر اساس روش ايمونوفلورسانت مستقيم بوده و جهت تاييد نهايي تشخيص، از تست هاي
MIT و RTCIT  استفاده شد. اطلاعات مربوط به تعداد افراد گزيده شده، نوع درمان، نوع حيوان گزنده و تلفات ناشي از هاري در پرسشنامه اي تکميل و مورد بررسي قرار گرفت.
يافته ها: از تعداد 657 نمونه مشکوک به هاري در کل استان مازندران، 406 نمونه مثبت و 251 نمونه منفي، تشخيص داده شدند. بيشترين موارد مثبت هاري در گاو و سپس در سگ بوده است. مجموعا تعداد 52300 نفر به دنبال حيوان گزيدگي تحت درمان ضدهاري قرار گرفتند که 4 نفر در اثر ابتلا به بيماري هاري فوت کردند.
نتيجه گيري: نتايج اين مطالعه نشان داد که استان مازندران پتانسيل بالايي جهت شيوع هاري دارد. بنابراين مي توان با به کار بستن اقدامات کنترلي مانند از بين بردن جمعيت جانوران ناقل و مخزن، واکسيناسيون حيوانات صاحب دار، آموزش و آگاهي جامعه پتانسيل خطر را به حداقل رساند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 260
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی