برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

حذف جامدات معلق از پساب لاگون هوادهي با استفاده از صافي درشت دانه داراي جريان افقي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی قم، قم، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: صافي درشت دانه با جريان افقي در نرخ هاي فيلتراسيون کمتر از 1.5 متر بر ساعت بدون استفاده از مواد منعقدکننده، توانايي قابل قبولي در کاهش جامدات معلق و بار ميکروبي منابع آب سطحي دارد. اين مطالعه با هدف تعيين کارايي اين نوع صافي در کاهش جامدات معلق پساب ثانويه فاضلاب صورت گرفت.
روش بررسي: اين مطالعه از نوع تجربي و مبتني بر ساخت واحد پايلوت مي باشد. ابتدا در محل ايستگاه پمپاژ پساب تصفيه خانه فاضلاب شهر قم يک واحد پايلوت صافي درشت دانه نصب گرديد که با اقتباس از صافي هاي درشت دانه مورد استفاده در پيش تصفيه آب هاي سطحي طراحي و ساخته شد. عمليات نمونه برداري در سه نرخ فيلتراسيون
0.5، 1 و 1.5 متر بر ساعت انجام گرديد، که شامل برداشت هم زمان نمونه از ورودي و خروجي صافي در هر روز به منظور انجام آزمايش جامدات معلق بود.
يافته ها: در حالت عملکرد بهينه، در نرخ فيلتراسيون 0.5 ميانگين حذف %78.5، در نرخ فيلتراسيون 1 ميانگين حذف %63.1 و در نرخ فيلتراسيون 1.5 ميانگين حذف %66.9 به دست آمد. پساب خروجي از پايلوت، از نظر غلظت جامدات معلق شرايط استاندارد سازمان حفاظت محيط زيست به منظور آبياري کشاورزي و تخليه به آب هاي سطحي را داشت.
نتيجه گيري: به نظر مي رسد با توجه به صرفه اقتصادي، اين سيستم ها بتوانند گزينه مناسبي در بهبود کيفيت پساب سيستم هاي کوچک تصفيه فاضلاب باشند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 92
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی