برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

جداسازي ليستريا مونوسيتوژن از پنير با استفاده از روش غني سازي در سرما و مشاهده باكتري در كشت سلولي هلا

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی ایران
 
چکیده: 

سابقه و هدف: ليستريا مونوسيتوژن از طريق غذاهاي آلوده مانند پنير، سبزيجات خام، سالاد آماده فروش و غيره به انسان انتقال مي يابد. اين باكتري قادر به رشد در خارج و در درون سلول مي‌باشد. هدف از اين مطالعه، ارائه روشي ساده و قابل اجرا جهت جداسازي اين باكتري از پنير و مشاهده آن در كشت سلولي هلا در زير ميكروسكوپ نوري بوده است.
مواد و روش‌ها: در اين مطالعه تجربي، نمونه‌اي از پنير تازه محلي در محيط كشت انتخابي غني كننده همراه با عصاره مخمر كشت داده شد. پس از يك هفته نگهداري در يخچال (4 oC) و رقيق كردن آن با هيدروكسيد پتاسيم، در محيط كشت انتخابي پالكام و ليستريا كشت داده شد. بعد از پيدايش كلني ها، آزمايش هاي مختلف براي اثبات ليستريا مونوسيتوژن انجام گرفت و سپس، به كشت سلولي هلا وارد گرديد و در فواصل زماني مختلف (پس از 12، 24، 36 و 48 ساعت) به روش گيمسا، رنگ آميزي و در زير ميكروسكوپ نوري مشاهده و عكسبرداري شد.
يافته‌ها: اين بررسي نشان داد كه 9% از پنيرهاي تازه محلي با ليستريا مونوسيتوژن آلوده بودند. عكس‌هاي گرفته شده توسط ميكروسكوپ نوري نشان داد كه اين باكتري در رقت‌هاي بيش از 5×105 بعد از 24 ساعت قادر است به درون سلول هلا وارد شده و بعد از 48 ساعت، سلول را متلاشي سازد.
نتيجه‌گيري: نتايج اين مطالعه نشان داد كه ليستريا مونوسيتوژن در برخي از پنيرهاي آلوده محلي وجود دارد. آلودگي فرآورده هاي لبني با ليستريا مونوسيتوژن مي‌تواند در طي فرآيندهاي توليد، حمل و نقل و توزيع رخ دهد. لذا ضروري است به علت گستردگي مصرف اينگونه فرآورده‌ها در كشور، توجه خاصي بر نحوه توليد و توزيع آنها مبذول گردد تا از شيوع ليستريوز در افراد مستعد جلوگيري گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
Cite:
APA : کپی

نوروزی، ج.، و وندیوسفی، ج.، و کارگر‌موخر، ر.، و احمدی جبلی، م. (1382). جداسازی لیستریا مونوسیتوژن از پنیر با استفاده از روش غنی سازی در سرما و مشاهده باکتری در کشت سلولی هلا. مجله دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان, 2(2 (پی در پی 6)), 82-87. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=10183Vancouver : کپی

نوروزی جمیله، وندیوسفی جلیل، کارگر‌موخر روحانی، احمدی جبلی محمد. جداسازی لیستریا مونوسیتوژن از پنیر با استفاده از روش غنی سازی در سرما و مشاهده باکتری در کشت سلولی هلا. مجله دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان. 1382 [cited 2021April11];2(2 (پی در پی 6)):82-87. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=10183IEEE : کپی

نوروزی، ج.، وندیوسفی، ج.، کارگر‌موخر، ر.، احمدی جبلی، م.، 1382. جداسازی لیستریا مونوسیتوژن از پنیر با استفاده از روش غنی سازی در سرما و مشاهده باکتری در کشت سلولی هلا. مجله دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان, [online] 2(2 (پی در پی 6)), pp.82-87. Available at: <https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=10183>. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 194 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی