برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1387 , دوره  2 , شماره  7 ; از صفحه 89 تا صفحه 116 .
 
عنوان مقاله: 

ولايت؛ مهم ترين شاخصه امام

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه اسلام شهر، حوزه مهدویت
 
چکیده: 

ولي خدا جنبه آسماني و نيروي تصرف در تکوين دارد. شخصيت نبي و رسول، افزون بر مقام ولايت، مقام دريافت و ابلاغ وحي، تبيين و توضيح وحي، مرجعيت ديني، رهبري و رياست حکومت ديني را نيز عهده دار است. شخصيت امام و حجت از تمام آن مقامات، جز دريافت وحي، بهره مي برد و تا عالم و آدم برجاست، اين شخصيت الهي حضور دارد تا حکمت و لطف الهي نياز انسان ها را در بر گيرد. اين نوشتار نخست، به معرفي اجمالي امام و بيان جاي گاه او به منزله تنها مصداق ولي ا... در عصر کنوني، واژه و اصطلاح شناسي ولايت، ماهيت ولايت، ولايت تکويني و تشريعي، تاريخچه مباحث ولايت و مصاديق ولي مي پردازد و سپس به نقد و بررسي ديدگاه هاي افراطي و تفريطي درباره امام باوري اشاره مي کند و خاطرنشان مي نمايد که اعتقاد به ولايت امامان (ع) با عقيده به تفويض و غلو فاصله زيادي دارد.
آن گاه پس از تبيين مبنا و اساس تصرفات تکويني ولي خدا با استفاده از قواعد هستي شناسي فلسفي، به اثبات ولايت از منظر متون ديني (قرآن و روايات) اشاره مي کند و در پايان، مهم ترين ويژگي هاي ولايت (خصايص ولايت) را بر مي شمرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

لطیفی، ر. (1387). ولایت؛ مهم ترین شاخصه امام. مشرق موعود, 2(7), 89-116. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=101683Vancouver : کپی

لطیفی رحیم. ولایت؛ مهم ترین شاخصه امام. مشرق موعود. 1387 [cited 2021October21];2(7):89-116. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=101683IEEE : کپی

لطیفی، ر.، 1387. ولایت؛ مهم ترین شاخصه امام. مشرق موعود, [online] 2(7), pp.89-116. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=101683. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 213 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی