برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

آلودگي باكتريايي واحدهاي خون بند ناف ذخيره شده در بانك خون بند ناف رويان از سال 1383 تا 1386

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* آزمایشگاه میکروب شناسی، بانک خون بند ناف رویان
 
چکیده: 

سابقه و هدف: خون بند ناف به طور موفقيت آميزي از سال 1988 به عنوان يك منبع مهم براي سلول هاي بنيادي خونساز استفاده شده است. احتمال ايجاد آلودگي هاي باكتريايي در زمان خونگيري از بند ناف و نيز در طي فرآيندهاي مربوط به پردازش آن وجود دارد. هدف از اين تحقيق، بررسي و تعيين منشأ و نوع آلودگي باكتريايي نمونه هاي خون بند ناف در بانك خون بند ناف پژوهشكده رويان بود.
مواد و روش ها: در اين مطالعه توصيفي، تعداد 3074 واحد خون بندناف كه در مدت 3 سال جمع آوري شده، از نظر آلودگي باكتريايي مورد بررسي قرار گرفت. به منظور شناخت منشا آلودگي، 800 كيسه بررسي و از هر كيسه دو نمونه كشت و باكتري هاي جدا شده تعيين سويه شدند. نتايج توسط آزمون كاي دو و نرم افزار
16 SPSS تجزيه و تحليل شدند.
يافته ها: از مجموع 3074 واحد خون بند ناف، تعداد 93 واحد
(2.3-3.6=95%CI ، %3.02) آلودگي باكتريايي داشتند. در بررسي دوم از مجموع 800 واحد، تعداد 26 واحد (3.3%) از نظر كشت ميكروبي مثبت بودند كه 25 واحد (96.2%) آن در مرحله خونگيري و 1 مورد (3.8%) پس از انجام فرآيند پردازش مثبت شده بود.
نتيجه گيري: در اين تحقيق، بيشترين آلودگي مربوط به بخش زايمان بيمارستان ها بود كه درحين خونگيري نادرست از بند ناف ايجاد شده بود و اكثريت اين باكتري هاي جدا شده مربوط به فلور نرمال پوست و دستگاه تناسلي بودند؛ لذا با توجه به اهميت و ارزش بالاي سلول هاي خون بند ناف و عوارض خطرناك ناشي از پيوند نمونه عفوني، تدوين برنامه هايي به منظور آموزش جهت اخذ استريل نمونه، ضروري به نظر مي رسد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 241
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی