برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1388 , دوره  27 , شماره  2 ; از صفحه 202 تا صفحه 211 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي کارايي درمان کودکان مبتلا به عفونت حاد گوش مياني با استفاده از آزمون گسيل هاي صوتي گوشي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، بلوار میرداماد، دانشکده علوم توانبخشی
 
چکیده: 

زمينه: عفونت حاد گوش مياني (AOM) از شيوع بالايي در کودکان برخوردار است و عدم درمان به موقع آن به ويژه در اوايل کودکي ممکن است منجر به آسيب بلند مدت و برگشت ناپذير سيستم شنوايي گردد. آزمون گسيل هاي صوتي گوش (OAE) از پتانسيل خوبي براي ارزيابي باليني عملکرد سيستم انتقالي شنوايي کودکان برخوردار است. هدف از انجام اين پژوهش بررسي قابليت آزمون OAE در ارزيابي سير درمان کودکان مبتلا به AOM بود.
روش کار: طي يک مطالعه مقطعي تحليلي تعداد 54 کودک مبتلا به
AOM تحت ارزيابي هاي اديومتري اصوات خالص (PTA)، تمپانومتري و گسيل هاي صوتي اعوجاجي گوش (DPOAE) قرار گرفتند. آستانه هاي شنوايي و همچنين ميزان دامنه و نسبت سيگنال به نويز DPOAE بيماران مبتلا به AOM قبل و بعد از دوره درماني با يکديگر مقايسه گرديدند. تجزيه و تحليل اطلاعات از طريق آزمون تي زوج وبا استفاده از نرم افزار SPSS 16 صورت گرفت.
يافته ها: ميانگين آستانه هاي شنوايي کودکان مبتلا به عفونت گوش مياني تفاوت معناداري را در وضعيت هاي قبل و بعد از درمان در هر دو گوش نشان داد (p<0.05).
ميانگين شاخص هاي DPOAE در حالت هاي قبل و بعد از درمان از تفاوت آماري معنا داري در محدوده 500-5000 هرتز برخوردار بود (p<0.05). اگر چه پس از طي دوره درمان اوليه هيچ گونه فاصله هوا- استخوان در 10 بيمار مشاهده نگرديد، ولي پاسخ هاي DPOAE اين بيماران به شدت متاثر شده بودند.
نتيجه گيري: عفونت حاد گوش مياني مي تواند از طريق ارزيابي پاسخ هاي
DPOAE در قبل و بعد از درمان مونيتور شود. اين آزمون در مقايسه با PTA سريع تر و عيني تر بوده و قادر است تا اطلاعات معتبري را در خصوص وضعيت گوش مياني فراهم نمايد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 129
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی