برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

اثر ضد دردي و مكانيسم احتمالي عصاره متانولي گياه سورنجان كرماني در موش سوري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه سم‌شناسی و فارماکولوژی دانشکده داروسازی، مرکز تحقیقات علوم اعصاب و فیزیولوژی دانشگاه علوم پزشکی کرمان
 
چکیده: 

سابقه و هدف: برخي گياهان در طب سنتي، به عنوان تسکين دهنده درد استفاده مي‌شوند. هدف از اين پژوهش بررسي اثر ضد دردي گياه سورنجان کرماني يا گل حسرت بود که در طب سنتي و تجربي به عنوان ضد درد توصيه شده است.
مواد و روش‌ها: نمونه گياهي از نواحي اطراف كرمان (جوپار) جمع‌آوري و توسط گياه‌شناس شناسايي و نام‌گذاري شد. پياز خشك شده گياه، پودر و به روش پركوله عصاره‌گيري و توسط دستگاه تقطير در خلاء و آون تا حد خشك شدن تغليظ گرديد. عصاره متانولي پرکوله گياه با دوزهاي مختلف به صورت داخل صفاقي، به موش‌هاي سوري سفيد بالغ نر در محدوده وزني 25-20 گرم تزريق و اثر ضد دردي آن با آزمون‌هاي هات‌پليت (Hot plate) و فرمالين بررسي گرديد.
يافته‌ها: در آزمون هات‌پليت اثر ضد دردي دوزهاي مختلف عصاره با گروه کنترل تفاوت معني‌دار داشت(p<0.01) . در بررسي دوز 200 ميلي‌گرم بر کيلوگرم عصاره، عوارض سمي مانند اسهال و خواب آلودگي در موش‌ها مشاهده شد. در آزمون فرمالين دوزهاي 50 و 100 ميلي‌گرم بر کيلوگرم از عصاره در زمان‌هاي 15-10 دقيقه به بعد، اثر ضد دردي قابل ملاحظه‌اي نسبت به گروه کنترل ايجاد نمودند (به ترتيب p<0.05 و (p<0.01 در آزمون فرمالين تفاوت معني‌داري بين اثر ضد دردي دوز 100 mg/kg عصاره، مرفين و آسپرين در فاز مزمن مشاهده نشد. در آزمون هات‌پليت در زمان‌هاي 15و30 دقيقه پس از تزريق، اثر ضد دردي عصاره کمتر از مرفين (p<0.01) و در مقايسه با آسپرين، اثر ضد دردي عصاره در زمان‌هاي 15 دقيقه پس از تزريق، کمتر از آسپرين (p<0.01) بود، اما در زمان 60 دقيقه پس از تزريق، بيشتر از آسپرين (p<0.05) بود. پيش درماني حيوان‌ها با نالوکسان باعث کاهش اثر ضد دردي عصاره در همه زمان‌ها (p<0.01) به جزء 15 دقيقه در آزمون هات‌پليت شد و در آزمون فرمالين به جزء زمان‌هاي 10-5، 15-10 و 30-25 دقيقه اثر ضد دردي عصاره در بقيه زمان‌ها کاهش معني‌داري پيدا کرد(p<0.01) .
نتيجه‌گيري: در اين پژوهش اثر ضد دردي مناسبي از عصاره سورنجان کرماني در آزمون‌هاي هات‌پليت و فرمالين مشاهده گرديد و احتمال دخالت گيرنده‌هاي اپيوييدي در اثر ضد دردي آن وجود دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

حیدری، م.، و واحدیان، م.، و مومن ‌زاده، س.، و حیات بخش عباسی، م. (1383). اثر ضد دردی و مکانیسم احتمالی عصاره متانولی گیاه سورنجان کرمانی در موش سوری . مجله دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان, 4(1 (پی در پی 13)), 25-33. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=10130Vancouver : کپی

حیدری محمودرضا، واحدیان مهرداد، مومن ‌زاده سارا، حیات بخش عباسی محمدمهدی. اثر ضد دردی و مکانیسم احتمالی عصاره متانولی گیاه سورنجان کرمانی در موش سوری . مجله دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان. 1383 [cited 2021September26];4(1 (پی در پی 13)):25-33. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=10130IEEE : کپی

حیدری، م.، واحدیان، م.، مومن ‌زاده، س.، حیات بخش عباسی، م.، 1383. اثر ضد دردی و مکانیسم احتمالی عصاره متانولی گیاه سورنجان کرمانی در موش سوری . مجله دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان, [online] 4(1 (پی در پی 13)), pp.25-33. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=10130. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 753 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی