برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1388 , دوره  3 , شماره  1 ; از صفحه 65 تا صفحه 76 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي وقوع و گزارش خطاهاي دارويي پرستاران و ارتباط آن با شرايط کاري در بيمارستان هاي دانشگاه علوم پزشكي ايران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، خیابان ولیعصر، خیابان رشید یاسمی، دانشکده پرستاری و مامایی، علوم پزشکی ایران
 
چکیده: 

خطاهاي دارويي از عوامل تهديدکننده امنيت بيماران است که تلاش براي شناسايي و پيشگيري از آن در سال هاي اخير مورد توجه زيادي قرار گرفته است. در طي اين سال ها، عواملي نظير روند صعودي توليد داروهاي متنوع احتمال بروز خطاهاي دارويي را افزايش داده است. از سوي ديگر، بيماران بيش از پيش نسبت به حقوق خود آگاه هستند و دعاوي مرتبط با خطاهاي دارويي بيش از گذشته در مراجع قانوني مورد رسيدگي قرار مي گيرند. هدف از انجام اين مطالعه تعيين وقوع و گزارش خطاهاي دارويي پرستاران و ارتباط آن ها با شرايط کاري در بيمارستان هاي دانشگاه علوم پزشكي ايران بوده است.
اين پژوهش، مطالعه اي توصيفي - تحليلي بود که بر روي 286 پرستار بخش هاي داخلي، جراحي، ارتوپدي، زنان و زايمان کليه بيمارستان هاي عمومي که به روش نمونه گيري چند مرحله اي انتخاب شده بودند، انجام گرديد. ابزار جمع آوري اطلاعات پرسشنامه بود و تجزيه و تحليل داده ها با استفاده از آمار توصيفي و آزمون هاي آماري کروسکال واليس و آناليز واريانس يک طرفه انجام شد.
ميانگين خطاهاي دارويي پرستاران در عرض سه ماه
19.5 مورد و ميانگين گزارش خطا 1.3 مورد بود. وقوع خطاهاي دارويي با شرايط کاري پرستاران از نظر آماري ارتباط معني داري داشت (P<0.0001)، ولي اين ارتباط بين گزارش خطاها و شرايط کاري وجود نداشت (P<0.255).
با توجه به ارتباط شرايط کاري با بروز خطاهاي دارويي، به نظر مي رسد بررسي و شناخت كامل شرايط كاري پرستاران و تعديل آن زمينه را براي کاهش خطاهاي دارويي فراهم آورد. ايجاد سيستم كارآمد گزارش دهي و ثبت خطا همراه با به حداقل رساندن موانع گزارش دهي ممكن است موجب کاهش خطاهاي دارويي گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

جولایی، س.، و حاجی بابایی، ف.، و پیروی، ح.، و حقانی، ح. (1388). بررسی وقوع و گزارش خطاهای دارویی پرستاران و ارتباط آن با شرایط کاری در بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی ایران. مجله ایرانی اخلاق و تاریخ پزشکی, 3(1), 65-76. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=100584Vancouver : کپی

جولایی سودابه، حاجی بابایی فاطمه، پیروی حمید، حقانی حمید. بررسی وقوع و گزارش خطاهای دارویی پرستاران و ارتباط آن با شرایط کاری در بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی ایران. مجله ایرانی اخلاق و تاریخ پزشکی. 1388 [cited 2021September26];3(1):65-76. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=100584IEEE : کپی

جولایی، س.، حاجی بابایی، ف.، پیروی، ح.، حقانی، ح.، 1388. بررسی وقوع و گزارش خطاهای دارویی پرستاران و ارتباط آن با شرایط کاری در بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی ایران. مجله ایرانی اخلاق و تاریخ پزشکی, [online] 3(1), pp.65-76. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=100584. 

 
بازدید یکساله 258 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی