برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

شيوع سندرم متابوليک در بزرگسالان اکبرآباد کوار فارس در سال 1387

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* شیراز، خیابان زند، فلکه نمازی، بیمارستان نمازی، طبقه سوم، مرکز تحقیقات غدد درون ریز و متابولیسم
 
چکیده: 

مقدمه: سندرم متابوليک که سندرم مقاومت به انسولين هم ناميده مي شود، مجموعه اي از عوامل خطرساز بيماري هاي قلبي - عروقي و ديابت نوع 2 است. اطلاعات محدودي در مورد شيوع اين سندرم در نواحي روستايي ايران وجود دارد.
مواد و روش ها: اين مطالعه به روش مقطعي در 1402 فرد (90-19 ساله) از ساکنان اين روستا كه به روش نمونه گيري تصادفي ساده انتخاب شده بودند، انجام شد. تشخيص سندرم متابوليک بر اساس معيارهاي ATPIII،ATPIII  بازنگري شده و IDF انجام شد.
يافته ها: در اين مطالعه شيوع کلي سندرم متابوليک بر اساس تعريف
ATPIII، 25.6 درصد بود که اين ميزان بر اساس تعريف ATPIII بازنگري شده و IDF به ترتيب 29 درصد و 30.5 درصد بود. يافته هاي مدل رگرسيوني پس از تعديل اثر عوامل سن، جنس، نمايه توده بدن، وضعيت تاهل و ميزان تحصيلات نشان داد که بر اساس تعريف ATPIII و ATPIII بازنگري شده بين مردان و زنان از نظر شيوع سندرم متابوليک تفاوت آماري وجود ندارد (P=0.2)، اما بر اساس تعريف IDF، شيوع سندرم متابوليک در زنان 1.97 برابر مردان بود. بر اساس هر سه تعريف پس از تطبيق جنسي به ازاي هر يک سال افزايش در سن ميزان سندرم متابوليک 1.05 درصد (فاصله اطمينان 95%: 1.04-1.06) بيشتر شد از ميان عوامل خطرساز سندرم متابوليک بر اساس هر سه تعريف، HDL-C پايين در هر دو جنس شايع ترين بود و اختلاف قندخون ناشتا کمترين شيوع را داشت.
نتيجه گيري: يافته ها بر شيوع بالاي سندرم متابوليک در جمعيت روستايي بزرگسال روستاي اكبرآباد فارس دلالت دارد. بر مبناي اين پژوهش بايد در جهت اصلاح عوامل خطرساز سندرم متابوليک کوشيد تا از ابتلاي افراد پيشگيري شود و سلامت عمومي جامعه ارتقا يابد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 116
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی