برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1388 , دوره  15 , شماره  3 ; از صفحه 20 تا صفحه 30 .
 
عنوان مقاله: 

گستره به كارگيري نتايج تحقيق در عملكرد باليني پرستاران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه آموزشی بهداشت جامعه و مادران و نوزادان، مرکز تحقیقات مراقبت‌های پرستاری، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: استفاده از نتايج تحقيق مقوله مهمي در پرستاري و راهي براي گسترش دانش و قدرت بخشيدن به حرفه پرستاري است. به کارگيري نتايج تحقيق در ارايه مراقبت رويکردي جديد در پرستاري ايران است که مفهوم نوظهور پرستاري مبتني بر تحقيق را تداعي مي نمايد. اين مطالعه با هدف تعيين گستره استفاده از نتايج تحقيقات در عملکرد باليني پرستاران انجام گرفته است.
روش بررسي: اين مطالعه از نوع توصيفي - تحليلي است. در اين مطالعه 375 نفر از پرستاران باليني شاغل در بيمارستان هاي دانشگاه علوم پزشكي تهران با حداقل يک سال سابقه کاري در سال 1385به روش نمونه گيري تصادفي طبقه اي نسبتي انتخاب شده و پرسشنامه خود اظهاري 5 بخشي را تکميل کردند. گستره به كارگيري نتايج تحقيق بر اساس چهار ملاك استفاده از نتايج تحقيق در عملكرد باليني شامل نگرش پرستاران نسبت به تحقيق و استفاده از نتايج آن، دانش مورد استفاده در انجام فعاليت هاي پرستاري، فعاليت هاي تحقيقي و مهارت هاي مربوط و ميزان دسترسي پرستاران به امكانات اطلاع رساني و كتابخانه اي، تعيين و در سه دسته گستره بالا، متوسط و پايين طبقه بندي شد. جهت تجزيه و تحليل داده ها از آمارهاي توصيفي نظير فراواني مطلق و نسبي و ميانگين و آمار استنباطي نظير آزمون كاي دو در نرم افزار
SPSS استفاده گرديد.
يافته ها: نتايج نشان داد که ميزان استفاده از نتايج تحقيق در فعاليت هاي باليني در
66.9% از پرستاران در سطح پايين و بقيه در سطح متوسط است و ارتباط مستقيم و معناداري بين متغيرهاي سطح تحصيلات در پرستاري، رضايت از حرفه پرستاري و مهارت استفاده از زبان انگليسي پرستاران مورد مطالعه با گستره استفاده از نتايج تحقيق وجود دارد.
نتيجه گيري: اکثر پرستاران مراقبت هاي پرستاري را بر اساس نتايج حاصل از تحقيق بنا نمي نهند. در حالي که ما در دنيايي به سر مي بريم که سرعت توليد اطلاعات و دانش بسيار زياد بوده و بايد راه هايي را فرا گيريم که قادر باشيم سريعا و به طور موثر از يافته هاي تحقيق استفاده کنيم.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 131
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی