برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1388 , دوره  33 , شماره  1 ; از صفحه 13 تا صفحه 20 .
 
عنوان مقاله: 

پايش شيوع گـواتر و ميـزان يد ادرار در دانش آموزان 10-8 ساله استان تهران در سال 1386: 17 ســال پس از يدرسانـي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، اوین، پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم
 
چکیده: 

سابقه و هدف: پس از دو دهه فعاليت، ايران بعنوان کشور عاري از کمبود يد در منطقه شناخته شده است. در اين پايش شيوع گواتر و غلظت يد ادرار 17 سال پس از يدرساني و مصرف نمک يددار در استان تهران در پاييز سال 1386 مورد بررسي قرار گرفت.
روش بررسي: در اين مطالعه مقطعي، 1200 کودک دبستاني 8 تا 10 ساله مدارس استان تهران به صورت تصادفي و به روش نمونه گيري خوشه اي انتخاب شدند. ميزان شيوع گواتر، غلظت يد ادرار، يد موجود در نمک خانوارها و حجم تيروئيد بدست آمده به روش اولتراسونوگرافي بررسي شد. ميزان يد ادراري نمونه ها تعيين و ميزان واقعي آن در جامعه برآورد گرديد.
يافته ها: فراواني کلي گواتر
2.3 درصد بدست آمد. ميانه يد ادرار 94.1 ميکروگرم در ليتر بود و 20.8 درصد افراد يد ادرار کمتر از 50 ميکروگرم در ليتر داشتند. 54.9 درصد خانوارهاي تهراني از نمک تصفيه شده استفاده مي کردند. 62.5 درصد نمک هاي مصرفي خانوارها کمتر از 15 گاما يد داشتند. ميانه حجم تيروئيد دو جنس براي سنين 7 تا 11 سال در دختران کمي بيشتر از پسران بود، اما حجم صدک 97 در تمام گروه هاي سني بين دختران و پسران يکسان بود. حجم تيروئيد در هر دو جنس بطور قابل ملاحظه اي با سن افزايش يافته و با قد، وزن و سطح بدن ارتباط مستقيم داشت.
نتيجه گيري: 17 سال پس از يدرساني، شيوع گواتر در استان تهران کاهش پيدا نموده، اما ميانه يد ادرار نسبت به مطالعه سال هاي 1375 و 1380 کاهش يافته است. بنابراين تجديدنظر در برنامه کشوري و نظارت بر اجراي صحيح برنامه هاي حذف کمبود يد ضروري است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 82
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی