برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي تطبيقي هستي شناسي از منظر كانت و سهروردي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده الهیات دانشگاه فردوسی مشهد
 
چکیده: 
سهروردي و كانت، به عنوان دو فيلسوف از دو مكتب فلسفي متفاوت، هر كدام انديشمنداني بزرگ و صاحب نظراني نام‌آور در حوزة فلسفي خويش هستند. اين دو فيلسوف با فاصلة زماني بيش از شش قرن در موضوع هستي‌شناسي، تا اندازه‌اي نظراتي همانند دارند، هر دو وجود را امري اعتباري و منحصر به نسب و اضافات و روابط مي‌دانند كه بودن آن در گزاره‌ها، تنها بيان‌كنندة نسبت موضوع ومحمول گزاره‌ها است كه نه چيزي بر موضوع مي‌افزايد و نه چيزي از آن مي‌كاهد.
دقت در نظرات سهروردي به ويژه در مسألة نور ولوازم آن، ما را نسبت به آن چه گفته شد به ترديد واداشته و وي را از كانت جدا مي‌سازد و او همان گونه كه ويژگيِ يك حكيم اشراقي است، هستي‌شناسي شهودي را ارائه مي‌كند.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
Cite:
APA : کپی

حسینی شاهرودی، س. (1380). بررسی تطبیقی هستی شناسی از منظر کانت و سهروردی. الهیات و معارف اسلامی (مطالعات اسلامی ), -(54-53), 186-211. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=10018Vancouver : کپی

حسینی شاهرودی سیدمرتضی. بررسی تطبیقی هستی شناسی از منظر کانت و سهروردی. الهیات و معارف اسلامی (مطالعات اسلامی ). 1380 [cited 2021April13];-(54-53):186-211. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=10018IEEE : کپی

حسینی شاهرودی، س.، 1380. بررسی تطبیقی هستی شناسی از منظر کانت و سهروردی. الهیات و معارف اسلامی (مطالعات اسلامی ), [online] -(54-53), pp.186-211. Available at: <https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=10018>. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
بازدید یکساله 119 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی