برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

تغييرات داپلرسونوگرافي عروق داخل و خارج جمجمه اي بيماران ديابتي و غيرديابتي دچار سکته مغزي ترومبوتيک

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

زمينه و هدف: ديابت يك عامل خطرساز مهم براي ايجاد سكته مغزي است. برخي از مطالعات نشان مي دهند كه ممكن است تفاوت علايم باليني و پيش اگهي در بيماران سكته مغزي ديابتي با غيرديابتي ناشي از تفاوت الگوي تنگي عروق مغزي در اين دو گروه باشد. اين مطالعه به منظور مقايسه تغييرات داپلرسونوگرافي عروق داخل و خارج جمجمه اي بيماران ديابتي و غيرديابتي دچار سکته مغزي ترومبوتيک انجام شد.
روش بررسي: اين مطالعه مورد - شاهدي روي 70 بيمار ديابتي و 70 بيمار غيرديابتي مبتلا به سكته مغزي ترومبوتيك انجام شد. موارد امبولي با معاينه، نوار قلب و اکوکارديوگرافي در مطالعه وارد نگرديد. همه بيماران براي اولين بار دچار سكته مغزي شده و در صورت مصرف دارو و يا وجود بيماري زمينه اي (به جز پرفشاري خون، هيپرليپيدمي و بيماري قلبي) از مطالعه حذف شدند. براي كليه بيماران ترانس كرانيال و اكستراكرانيال داپلرسونوگرافي انجام گرديد.
يافته ها: موارد تنگي شريان بازيلر در افراد ديابتي به طور قابل توجهي بيشتر از افراد غيرديابتي بود (P<0.031). همچنين موارد تنگي گردش خون خلفي در بيماران مبتلا به ديابت بيشتر از افراد غيرمبتلا به ديابت بود (P<0.006).
نتيجه گيري: در بيماران مبتلا به ديابت، سيستم گردش خون ورتبروبازيلر بيشتر دچار تنگي گرديد. بخشي از مرگ و مير و موربيديتي بيشتر در اين بيماران ممكن است ناشي از اين الگوي تنگي عروقي باشد
.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی