برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
خرداد 1394 , دوره  73 , شماره  3 ; از صفحه 210 تا صفحه 220 .
 
عنوان مقاله: 

تعريف سلامت جنسي از ديدگاه متخصصين ايراني و توصيف اجزاي آن: يک مطالعه کيفي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، میدان توحید، خیابان شهید میرخانی، دانشکده پرستاری مامایی، گروه بهداشت باروری و بارداری زایمان، ساختمان شماره 1، اتاق 223
 
چکیده: 

زمينه و هدف: سلامت جنسي جزيي از بهداشت باروري است که بر سلامت افراد و جامعه تاثير زيادي دارد. اين مطالعه کيفي به هدف تبيين يک تعريف مبتني بر فرهنگ از سلامت جنسي در ايران و توصيف اجزاي آن انجام شد.
روش بررسي: اين مطالعه با رويکرد کيفي در تهران از بهمن سال 1388 تا آذر 1392 انجام شد. نمونه ها به روش هدفمند از متخصصين حوزه سلامت جنسي انتخاب شدند. داده ها از طريق مصاحبه هاي نيمه ساختاريافته در طي مصاحبه فردي جمع آوري شد. براي تجزيه و تحليل داده ها از روش تحليل محتواي قراردادي استفاده شد. پس از انجام هر مصاحبه، متن آنها کلمه به کلمه پياده شده و سپس تجزيه و تحليل شد. براي تجزيه و تحليل داده ها، از روش تجزيه و تحليل محتواي کيفي استفاده شد.
يافته ها: از داده هاي مطالعه، درون مايه سلامت فرد و خانواده استخراج شد. از اين درون مايه و طبقات آن، تعريف سلامت جنسي در ايران و استخراج اجزاي آن صورت گرفت که عبارتند از ميزان آگاهي و داده ها (نيازهاي آموزشي)، سلامت و تکامل جسم و روان، نيازهاي اقتصادي، ارزش هاي فرهنگي اجتماعي و ارزش هاي مذهبي. بر اساس نتايج، در افراد بالغ سلامت جنسي ارضاي رضايت بخش و درست نيازهاي جنسي از طريق برقراري يک رابطه سالم و تعريف شده اجتماعي، با فردي از جنس مخالف، مي باشد.
نتيجه گيري: سلامت جنسي همچون سيستمي است که از اجزايي انتزاعي تشکيل شده است و بدون شکل گيري مناسب و درست تک تک اين اجزا، امکان دستيابي به سلامت جنسي به طور کامل فراهم نخواهد شد. به نظر مي رسد يکي از مهمترين اجزاي تامين کننده سلامت جنسي، ميزان آگاهي هاي جنسي افراد باشد، اگرچه انجام مطالعات بيشتر براي تاييد اين نتيجه لازم است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

حسین رشیدی، ب.، و کیانی، ک.، و حق الهی، ف.، و شهبازی صیقلده، ش. (1394). تعریف سلامت جنسی از دیدگاه متخصصین ایرانی و توصیف اجزای آن: یک مطالعه کیفی. مجله دانشکده پزشکی, 73(3), 210-220. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=242222Vancouver : کپی

حسین رشیدی بتول، کیانی کیاندخت، حق الهی فدیه، شهبازی صیقلده شیرین. تعریف سلامت جنسی از دیدگاه متخصصین ایرانی و توصیف اجزای آن: یک مطالعه کیفی. مجله دانشکده پزشکی. 1394 [cited 2021October25];73(3):210-220. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=242222IEEE : کپی

حسین رشیدی، ب.، کیانی، ک.، حق الهی، ف.، شهبازی صیقلده، ش.، 1394. تعریف سلامت جنسی از دیدگاه متخصصین ایرانی و توصیف اجزای آن: یک مطالعه کیفی. مجله دانشکده پزشکی, [online] 73(3), pp.210-220. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=242222. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 1009 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی