برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

رابطه اضطراب و افسردگي با استئوآرتريت

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* قزوین، بیمارستان 22 بهمن
 
چکیده: 

زمينه: اختلال هاي اضطرابي و افسردگي از شايع ترين اختلال هاي روان پزشکي در جمعيت عمومي هستند. بيماري هاي مزمن مانند استئوآرتريت مي توانند با افزايش اضطراب و افسردگي همراه باشند و با دردهاي طولاني مدت و ناتواني حاصله در سلامت روان بيماران تاثير بگذارند.
هدف: اين مطالعه به منظور تعيين رابطه افسردگي و اضطراب با استئوآرتريت انجام شد.
مواد و روش ها: اين مطالعه مورد- شاهدي در سال 1391، بر روي 100 بيمار مبتلا به استئوآرتريت مراجعه کننده به درمانگاه روماتولوژي بيمارستان بوعلي قزوين و 100 داوطلب سالم انجام شد که سابقه شناخته شده بيماري رواني و مصرف دارو نداشتند. از آزمون بک براي افسردگي و آزمون کتل براي ارزيابي اضطراب استفاده و پرسش نامه هاي اطلاعات جمعيتي و درد نيز تکميل شد. داده ها با آزمون هاي آماري تي، کاي دو و همبستگي تحليل شدند.
يافته ها: %66 بيماران مبتلا به استئوآرتريت و %58 افراد گروه شاهد افسردگي داشتند که اين تفاوت از نظر آماري معني دار نبود و از بين آن ها %7 بيماران و %2 افراد سالم دچار افسردگي شديد بودند. فراواني اضطراب در بيماران مبتلا به استئوآرتريت %45 و در گروه شاهد %42 به دست آمد که %17 بيماران و %12 افراد سالم به اضطراب شديد مبتلا بودند.
نتيجه گيري: به دليل شيوع بالاي اضطراب و افسردگي در بيماران استئوآرتريت و با توجه به تاثير اختلال هاي فوق در روند همکاري بيمار براي درمان، تشخيص زودرس و درمان اين اختلال ها نياز است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

عباسی، م.، و یزدی، ز.، و فرخ، ز.، و حاجی سیدجوادی، س. (1393). رابطه اضطراب و افسردگی با استئوآرتریت. مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین, 18(4 (پی در پی 75)), 28-34. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=224281Vancouver : کپی

عباسی مهناز، یزدی زهره، فرخ زینب، حاجی سیدجوادی سیدعلیرضا. رابطه اضطراب و افسردگی با استئوآرتریت. مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین. 1393 [cited 2021October24];18(4 (پی در پی 75)):28-34. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=224281IEEE : کپی

عباسی، م.، یزدی، ز.، فرخ، ز.، حاجی سیدجوادی، س.، 1393. رابطه اضطراب و افسردگی با استئوآرتریت. مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین, [online] 18(4 (پی در پی 75)), pp.28-34. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=224281. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 328 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی