بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

مهم‌ترین موضوعات جستجو شده محققان در سال 2022


مهم ترین موضوعات جستجو شده مخاطبان مرکز اطلاعات علمی

چه موضوعاتی در سال 2022 برای محققان ایرانی مهم بوده است؟

پایگاه مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی، تنها پایگاه علمی رایگان کشور است که به محققان و عموم مردم به صورت رایگان خدمات ارائه می دهد. مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی با بیش از سیصد هزار بازدید در روز یکی از پرمخاطب ترین پایگاه های علمی کشور است. بیش از یک‌میلیون و هشت‌صد هزار جستجو در پایگاه مرکز اطلاعات علمی در سال 2022 توسط کاربران انجام‌شده است.

بنابراین داده های ثبت شده بر اساس پرس و جوی محققان در مرکز اطلاعات علمی یکی از مهم ترین داده ها است. تحلیل داده های مرکز اطلاعات علمی می تواند به محققان برای درک مسائل مهم و مورد توجه مردم و محققان علمی کمک کند. پست حاضر بر اساس داده های ثبت شده مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی، در سال 2022 می پردازد.

مهمترین موضوعات جستجو شده مخاطبان مرکز اطلاعات علمی

شکل 1، مهم ترین موضوعات جستجو شده در سال 2022 را نشان می‌دهد. بر این اساس، سکس تراپی، روانشناسی، کرونا، افسردگی، توبرکلوز، فلوروگلیسینول، اضطراب، استرس، اقدام پژوهی و آموزش مجازی به ترتیب مهم ترین موضوعاتی هستند که در پایگاه مرکز اطلاعات علمی جستجو شده اند.

موضوعاتی که بیشترین جستجو را در پایگاه مرکز اطلاعات علمی داشتند نشان می دهد که روانشناسی و موضوعات مرتبط با آن از مهم ترین دغدغه های مخاطبان مرکز اطلاعات علمی در سال 2022 بوده است. بیماری کرونا نیز یکی از موضوعات محققان در سال 2022 بوده است. توبرکلوز یا بیماری سل و فلوروگلیسینول که ترکیب آلی با فرمول شیمیایی C6H3(OH)3، به‌صورت جامد بی‌رنگ است و در سنتز مواد دارویی و مواد منفجره استفاده می‌شود، نیز از موضوعاتی است که برای محققان جذاب بوده است. همچنین، اقدام پژوهی و آموزش مجازی جزء موضوعاتی هستند که به نظر می‌رسد یکی از دغدغه‌های معلمان بوده و بیشتر در مورد آن جستجو شده است.

هوش مصنوعی، تحلیل محتوا و مدیریت دانش مهم ترین موضوعات جستجو شده مخاطبان مرکز اطلاعات علمی در رشته کامپیوتر، اوتیسم، هوش هیجانی، اختلال یادگیری خواندن، اختلال یادگیری و اسکیزوفرنی مهم ترین موضوعات جستجو شده مخاطبان مرکز اطلاعات علمی در مورد بیماری های روان شناختی هستند.

سرطان، دیابت و فشار خون نیز از مهم ترین بیماری های جستجو شده مخاطبان مرکز اطلاعات علمی هستند. سالمندان و کودکان دو گروه سنی هستند که بیشترین جستجو در مورد آنها انجام شده است.

علیرغم اینکه پایگاه مرکز اطلاعات علمی، جزء پایگاه های مستقل است و موتور جستجوی سایر پایگاه های علمی نیست، اغلب مخاطبان مرکز اطلاعات علمی از آن برای جستجو در دیگر پایگاه های علمی کردند. برای مثال برای دسترسی به پایگاه وب او ساینس یا ISI نیاز به داشتن اشتراک است و مخاطبان مرکز اطلاعات علمی به اشتباه نام این پایگاه را در باکس جستجوی مرکز اطلاعات علمی وارد کردند. علاوه بر این، ISI، PubMed و گوگل اسکالر مهم‌ترین پایگاه‌های علمی بین‌المللی و همچنین، نورمگز، مگ ایران و ISC مهم‌ترین پایگاه‌های علمی داخلی هستند که کاربران مرکز اطلاعات علمی بیشترین جستجو را در مورد آن‌ها داشته‌اند.

در بین دانشگاه های ایران، بیشترین توجه مخاطبان مرکز اطلاعات علمی به مدارک علمی دانشگاه تهران بوده است.

با وجود آنکه تمام مدارک علمی نمایه شده در پایگاه مرکز اطلاعات علمی رایگان است و اگر مدرک علمی به صورت متن کامل وجود داشته باشد در اختیار مخاطب قرار گرفته است، مخاطبان مرکز اطلاعات علمی به اشتباه کلمات مقاله فارسی، مقالات رایگان و مقالات علمی-پژوهشی را در باکس جستجو مرکز اطلاعات علمی وارد کرده اند.

با رونمایی از سایت مرکز اطلاعات علمی در سال 2022 به مخاطبان ارزشمند مرکز اطلاعات علمی پیشنهاد می شود تا برای آشنایی و بازیابی بهتر مقالات علمی با نحوه جستجو در این پایگاه آشنا شوند.

موضوعات مهم مخاطبان مرکز اطلاعات علمی

شکل 1. موضوعات مهم علمی بر اساس جستجوی مخاطبان مرکز اطلاعات علمی

لینک کوتاه

لینک کوتاه

پست های مرتبط

روز بهزیستی و تأمین اجتماعی و بازخوانی مقالات مرتبط با آن در SID

تاریخ: 1401/04/25

بازدید: 1497

1401

زمان مطالعه: 2 دقیقه

بیست و پنجم تیر هرسال به عنوان روز بهزیستی و تأمین اجتماعی نام‌گذاری شده است.

مدرس

@ins

نمایه سازی مقالات چهارمین کنفرانس بین المللی مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی در بانک مجامع علمی SID

تاریخ: 1397/06/20

بازدید: 2370

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

مجامع علمی

مدرس

@ins

انتشار اولین رتبه‌بندی وبومتریکس در سال 2023

تاریخ: 1401/12/23

بازدید: 90

1401

زمان مطالعه: 2 دقیقه

گزارش انتشار اولین رتبه‌بندی وبومتریکس در سال 2023، توسط مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی SID اعلام شد.

مدرس

@ins

نمایه مقالات جدیدترین شماره فصلنامه بین المللی علوم و فناوری کشاورزی در بانک نشریات علمی SID

تاریخ: 1397/07/21

بازدید: 1549

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

نشریات روز آمد

مدرس

@ins

مقالات جدیدترین شماره فصلنامه تحقیقات فرهنگی ایران ویژه تابستان 1397 در بانک نشریات SID نمایه سازی شد.

تاریخ: 1397/07/02

بازدید: 2782

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

نشریات روز آمد

مدرس

@ins

شاخص تاثیر 2019 منتشر شد

تاریخ: 1399/04/10

بازدید: 3689

1399

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

مجلات ایرانی در جی سی آر

مدرس

@ins

نمایه سازی جدید ترین شماره فصلنامه توانبخشی در SID

تاریخ: 1397/05/09

بازدید: 1581

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

نشریات روز آمد

مدرس

@ins

جدیدترین شماره نشریه پایش منتشر شد

تاریخ: 1397/04/10

بازدید: 1943

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

نشریات روزآمد

مدرس

@ins