بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

چگونه برای مقالات نمودار مناسب بسازیم : قسمت سوم


قدم سوم: زمانی که نمودار را می‌سازید به این نکات توجه کنید

در پست‌های قبل، چگونه برای مقالات نمودار مناسب بسازیم، به اهمیت نمودار مناسب در مقالات پرداختیم و فرمت‌های مناسب را بررسی کردیم و در قسمت دوم به معرفی انواع نمودار و نرم‌افزارها برای ساخت نمودار پرداختیم. در این قسمت، سراغ نکاتی می‌رویم که در زمان ساخت نمودار مناسب باید به آن توجه کرد.

قدم سوم: زمانی که نمودار را می‌سازید به این نکات توجه کنید

وقتی که شروع به ساخت نمودار برای مقاله‌تان می‌کنید، باید بهترین ها را در ذهن خود نگه دارید. هر مجله‌ای فرمت مخصوص به خود را دارد. پس با استفاده از فرمت مجله، به ساخت نمودار مقاله بپردازید. پیروی از دستورالعمل و فرمت مجله می‌تواند از رد شدن مقاله شما توسط سردبیر جلوگیری کند. بنابراین، زمانی که مجله‌ای را برای چاپ مقاله انتخاب می‌کنید، نمودارهای مقاله تان را بر اساس فرمت آن انتخاب کنید. اگر قبل از ساخت نمودار برای مقاله‌تان، مجله‌ای انتخاب نکرده‌اید بهتر است قواعد کلی را برای ساخت نمودار مناسب رعایت کنید.

به دنبال چه چیزی در راهنمای مجله‌تان هستید؟

بسیاری از مجلات برای نویسندگان راهنما دارند که در مورد فرمت نمودار در آن صحبت کرده‌اند. ارائه راهنما در مورد نمودارهای مقاله، به مجله کمک می‌کند تا همه نمودار همه مقالات مجله به یک شکل باشند. همچنین به مجله کمک می‌کند تا جلوه‌های بصری جذاب در مقالات داشته باشد. چک لیستی که باید در مورد نمودار مقالات در فرمت مجله توجه کرد شامل:

  • عرض نمودار
  • وضوح و نوع فایل تصویر نمودار
  • آیا مجاز به استفاده از نمودار رنگی در مجله هستید؟
  • اگر مجاز به نمودار رنگی هستید، از چه نوع رنگی می‌توانید استفاده کنید؟ سی‌ام‌وای‌کی[1] یا آرجی‌بی[2]؟
  • نوع سایز فونت
  • وزن، نوع و اندازه خطوط استفاده شده در نمودار

اغلب، نوع فایل و وضوح تصاویر را در تنظیمات پیدا خواهید کرد. برخی اوقات، مجلات استفاده از برخی رنگ‌ها و عرض نمودارها را مجاز می‌دانند. گاهی اوقات، تنظیمات برگزیده شامل نوع فونت و سایز و همچنین وزن خطوط نمودار را در راهنمای مجله ملاحظه خواهید کرد.

اگر مجله دستوری برای نمودارها نداشت، از دستورالعمل عمومی که شامل موارد زیر است، استفاده کنید:

  • اندازه فونت: 8
  • از به کاربردن فونت ایتالیک و بلد خودداری کنید.

چگونه برای داده اولیه خود برچسب بگذاریم؟

اهمیت قرار دادن نام در نمودار برای داده اولیه، این است که اطلاعات کافی در نمودار مقاله را در دسترس قرار می‌دهد و خوانندگان با استفاده از لیبل نمودار نیاز نیست به شرح آن مراجعه کنند. بهتر است از شرح نمودار برای افزودن موارد تکمیلی استفاده کنید. بهتر است از برچسبی استفاده کنید که به طور اختصار منظور شما را به مخاطب برساند. دو مثال از برچسب داده در نمودار در ادامه دیده می‌شود.

چگونه برای داده دوم نمودار برچسب مناسب بگذاریم؟

ساخت نمودار مناسب و واضح برای مقالات کار سختی نیست. ساخت نمودار مناسب می‌تواند مزایای زیادی برای محققان داشته باشد. به عنوان مثال، وقتی شروع به ساخت پست آموزشی یا ارائه کار خود به دیگران می‌کنید، اگر از همان اول هدفمند باشید اضافه کردن برچسب برای شما بسیار آسان خواهد بود.

نمودار مناسب برای مقالات

عناصر اضافی را حذف کنید

از اکسل به عنوان بهترین نرم افزار برای ساخت نمودار مناسب یاد می‌شود. توصیه می‌شود تا آپشن های پیش فرض برای نمودار را که به طور پیش فرض در اکسل فعال است را از نمودار حذف کنید.

قبل

نمودار مناسب برای مقالات

بعد

نمودار مناسب برای مقالات

در اکسل بعد از ساخت نمودار، آپشن هایی مثل عنوان و شرح فعال است. نمودارهای ساخته شده در اکسل، خطوط و لیبل‌های اضافه و علامت‌های تیک دارند. با کمی تعدیل می‌توانید چیزهای اضافی از نمودار خود را حذف کنید تا به نمودار مناسب تری برسید. شما می‌توانید تمامی مواردی را که از نظرتان اضافه است را در نمودار پاک کنید.

از رنگ‌های مناسب در نمودار استفاده کنید

علاوه بر این، رنگ‌ها، سایه ها و الگوها به صورت پیش فرض توسط نرم افزار اکسل انتخاب می‌شوند. رنگ‌های انتخاب شده در اکسل به صورت پیش فرض، مناسب نیستند. در واقع، باید از الگوها زمانی که یک نمودار را می‌سازید، اجتناب کنید. زیرا الگوها بیشتر به جای شفاف کردن داده آن را مبهم می‌کنند. از سایه خاکستری با 20 درصد واگرا یا برای دسته‌ها بیشتر از رنگ‌ استفاده کنید.

از عناصر برای ساده سازی نمودار استفاده کنید

نمودار مقاله خود را ساده ارائه دهید و از ارائه اطلاعات اضافی خودداری کنید. منظور از عناصر برای ساده سازی شامل رنگ و لیبل‌های مناسب برای نمودار است.

نمودار مناسب برای مقالات

از نمودارهای گویا استفاده کنید

نمودارهای گویا برای به نمایش گذاشتن اطلاعات پیچیده مفید هستند و اگر به درستی طراحی شوند می‌توانند به مخاطبان کمک کنند تا داده‌ها و مفاهیم را راحت‌تر درک کنند. علاوه بر این، نمودارهای گویا مثل یک اثر هنری هستند.

نمودارهای گویا، می‌توانند توسط نرم افزارهایی مثل ادوبی ایلوستریتور[3] ساخته شوند. اگرچه، ساخت نمودار با نرم افزار ادوبی ایلوستریتور نیاز به گذاشتن زمان زیادی دارد اما ارزش آن را دارد تا با این نرم افزار نمودار بسازید.

نمودار مناسب برای مقالات

نتیجه‌گیری:

راهنمای مجله‌ای را که برای انتشار مقاله انتخاب کردید را قبل از ساختن نمودار مطالعه کنید تا نمودار مناسب را بر اساس فرمت آن بسازید. بنابراین، جنبه‌های ضروری نمودار را ارزیابی کنید و موارد اضافی نمودار را حذف کنید.

پست بعد: جمع بندی


[1] CYMK

[2] RGB

[3] Adobe Illustrator

پست های مرتبط

پایگاه داده رایگان برای جستجو و آنالیز پروانه‌های ثبت اختراع و مقالات : قسمت دوم

تاریخ: 1401/08/10

بازدید: 897

1401

زمان مطالعه: 3 دقیقه

دسترسی آزاد به مقالات علمی در سال‌های اخیر رواج یافته است.

مدرس

@ins

چگونه مقاله علمی بنویسیم (قسمت ششم)

تاریخ: 1401/11/02

بازدید: 92

1401

زمان مطالعه: 5 دقیقه

در سلسله پست های چگونه مقاله علمی بنویسیم، به راهنمای گام به گام نگارش مقاله پرداختیم. این پست قسمت آخر است.

مدرس

@ins

از چه موتور جستجویی برای پیدا کردن مقالات استفاده کنیم؟

تاریخ: 1401/06/02

بازدید: 6410

1401

زمان مطالعه: 3 دقیقه

موتور جستجوی Scinapse چیست؟

مدرس

@ins

فرمت مقاله مروری

تاریخ: 1401/01/10

بازدید: 13835

1401

زمان مطالعه: 4 دقیقه

یکی از انواع مقالات ، مقاله مروری است .

مدرس

@ins

نگارش ساده مقاله چه فوایدی دارد و چگونه باید آن را انجام دهیم؟

تاریخ: 1401/05/05

بازدید: 2802

1401

زمان مطالعه: 3 دقیقه

وقتی شما مقاله‌تان را منتشر می‌کنید نیازی به توضیح آنچه انجام دادید برای محققان و همکاران متخصص خود ندارید. اما مقاله شما برای افراد عامه نامفهوم است. پس باید چه کار کرد؟

مدرس

@ins

coursera : آموزش آنلاین و رایگان برای همه

تاریخ: 1398/12/27

بازدید: 9465

1398

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

آشنایی با کورسرا

مدرس

@ins

چگونه برای مقالات نمودار مناسب بسازیم : قسمت دوم

تاریخ: 1401/07/18

بازدید: 971

1401

زمان مطالعه: 2 دقیقه

در این پست به اقدامات لازم قبل از ساخت نمودار مناسب، معرفی انواع نمودارها، نرم‌افزارهای مناسب برای  ساخت نمودار خواهیم پرداخت.

مدرس

@ins

آموزش نگارش مقاله نویسی پژوهشی

تاریخ: 1401/01/14

بازدید: 8688

1401

زمان مطالعه: 3 دقیقه

چرا مقاله می نویسیم ، اگر شما در مورد موضوعی نظری دارید که می خواهید دیگران از آن با خبر شوند یا بعد از انجام هر کار پژوهشی مثل پایان نامه ، طرح تحقیقاتی و غیره .

مدرس

@ins

افزونه‌های ضروری گوگل کروم برای دانشجویان دکتری

تاریخ: 1401/08/17

بازدید: 563

1401

زمان مطالعه: 5 دقیقه

همه ما با گوگل کروم آشنا هستیم و تقریبا برای انجام کارهای خود از آن استفاده می‌کنیم.

مدرس

@ins

چگونه بهترین مجله را برای انتشار مقاله انتخاب کنیم : قسمت دوم

تاریخ: 1401/06/29

بازدید: 1227

1401

زمان مطالعه: 2 دقیقه

بعد از رعایت تمامی موارد گفته شده در قسمت اول ، در این قسمت سراغ آیتم‌های دیگری برای انتخاب مجله مناسب برای انتشار مقاله می‌رویم.

مدرس

@ins