بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

بهترین دانشگاه‌های پزشکی و پرستاری در کانادا


کانادا به عنوان یکی از کشورهای برتر جهان در حوزه آموزش رشته‌های پزشکی است و دانشگاه‌های این کشور بر اساس اطلاعات‌ Times higher Education و QS World University Ranking، جزو 20 دانشگاه برتر جهان رتبه‌بندی شده‌اند.

کانادا به عنوان یکی از کشورهای برتر جهان در حوزه آموزش رشته‌های پزشکی است و دانشگاه‌های این کشور بر اساس اطلاعات‌ Times higher Education و QS World University Ranking، جزو 20 دانشگاه برتر جهان رتبه‌بندی شده‌اند. با این حال، به علت ظرفیت محدود پذیرش دانشکده‌های پزشکی، این کشور با کمبود متخصصان حوزه پزشکی مواجه است.

علیرغم هزینه‌های بالای تحصیل در کانادا، ارائه بورسیه‌های تحصیلی در این کشور، مقداری از هزینه‌های جاری دانشجویان را جبران می‌کند. بااینحال هزینه تحصیل در کانادا به نسبت کشورهایی مانند ایالات متحده آمریکا و بریتانیا پایین تر است. انتخاب کانادا به عنوان مقصد دانشجویان پزشکی خارجی با توجه به شهریه مقرون به صرفه و ارائه آموزش‌های در سطح جهانی خیلی عجیب نیست. اما نکته اینجاست که اخذ پذیرش در رشته‌های پزشکی دانشگاه‌های کانادا بسیار رقابتی است. در این مطلب به معرفی بهترین دانشگاه‌های پزشکی در کانادا می‌پردازیم.

10 کالج پزشکی برتر برای دانشجویان خارجی در کانادا

رشته کارشناسی پزشکی و جراحی (MBBS)، محبوب‌ترین رشته برای ادامه تحصیل در کانادا است. محبوبیت این رشته به واسطه حضور دانشجویان برتر آمریکای شمالی و اعضای هیأت علمی برجسته رشته پزشکی، در چندین کالج مطرح در این کشور است.

بیایید در خصوص بهترین کالج‌های پزشکی کانادا که برای دانشجویان بین‌المللی مناسب هستند مطالبی را مرور کنیم.

دانشگاه تورنتو

دانشگاه تورنتو به علت آموزش‌های تخصصی و تحقیقات‌ پیشرفته در حوزه پزشکی، در اغلب سیستم‌های رتبه‌بندی، به عنوان برترین دانشگاه برای تحصیل پزشکی در کانادا معرفی شده است. همچنین این دانشگاه در میان 20 دانشگاه برتر پزشکی جهان قرار دارد. سیستم آموزش پزشکی این دانشگاه مبنی بر شواهد (evidence-based) و دانشجو محور بوده و اطلاعات بسیار وسیعی را به دانشجویان ارائه می‌کند. همچنین آموزش‌های تجربی در معتبر‌ترین بیمارستان‌های جهان باعث شده که فارغ‌التحصیلان این دانشگاه در آینده، بسیار موفق ظاهر شوند. اما مهمترین نکته اینجاست که، با وجود این امکانات و رتبه بالا در سطح دانشگاه‌های برتر پزشکی جهان، دانشجویان خارجی نیز می‌توانند در آن به تحصیل بپردازند.

دانشگاه مک‌گیل

دانشگاه مک‌گیل با تأسیس در سال 1829، قدیمی‌ترین دانشکده پزشکی فعال در کاناداست. دانشگاه مک‌گیل به عنوان یکی از دانشگاه‌های پیشرو در تحقیقات پزشکی، با ارزش‌ قائل‌شدن برای نوآوری، احترام به بیمار و با استفاده از علوم به روز، دانشجویان خود را برای تبدیل شدن به پزشکانی مجرب و غمخوار بیماران آماده می‌کند. تحصیل در دانشگاه مک‌گیل نیز، با ظرفیتی محدود برای دانشجویان خارجی امکان‌پذیر است.

دانشگاه مک‌مستر

برخلاف دو دانشگاه قبلی، آموزش رشته پزشکی در دانشگاه مک‌مستر، تنها به مدت 3 سال و 11 ماه در هر دوره تحصیلی طول می‌کشد اما مانند این دو دانشگاه، متقاضیان خارجی تحصیل پزشکی در کانادا، باید یک دوره چهارساله لیسانس را پس از دوران تحصیلات متوسطه طی کرده‌ باشند. این دانشگاه علاوه بر سطح بالای آموزش های پزشکی، با همکاری با دانشکده علوم بهداشت همیلتون و بیمارستان‌های همیلتون، بهترین تجربه کارآموزی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد.

دانشگاه مونترال

دانشگاه فرانسوی‌زبان مونترال، به عنوان یکی از بهترین دانشکده‌های پزشکی کانادا دارای 175 سال سابقه خدمت‌رسانی است. فارغ‌التحصیلان این دانشکده، با ظرفیت بالایی که در پذیرش دانشجو رشته پزشکی برخوردار است، بیش از یک سوم جمعیت پرسنل کادر درمان کبک را تشکیل می‌دهند. همچنین این دانشگاه به واسطه آموزش، پژوهش و عملکرد سطح بالا در حوزه مراقبت‌های درمانی، در سطح بین‌المللی نیز شناخته شده است.

مدت زمان تحصیل در رشته پزشکی این دانشگاه حدود 4 الی 5 سال است و برای افرادی که حداقل نمرات قابل قبول در دوره کارشناسی قبلی را احراز نکرده‌اند، شامل یک دوره یک ساله واحدهای آموزشی ضروری نیز خواهد بود. دو سال از این مدت زمان به تحصیل دوره پیش کارآموزی و دو سال آخر نیز به گذراندن واحدهای کارآموزی بالینی اختصاص دارد. دوره‌های آموزشی این دانشگاه به زبان فرانسوی بوده و اگر قصد تحصیل در دانشگاه مونترال را دارید، باید ابتدا به زبان فرانسوی مسلط شوید.

دانشگاه کلگری

مشابه اکثر دانشکده‌های پزشکی کانادا، شهروندان و افراد مقیم دائم کانادا، از اولویت بالاتری برای تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه کلگری برخوردارند. به طور کلی، دانشگاه کلگری، درخواست پذیرش دانشجویان خارجی را قبول نمی‌کند.

تنها دانشجویان بین‌المللی که درخواست آنها از سوی مؤسسات و یا کشورهای تحت قرارداد با این دانشگاه پذیرش می‌شوند. دوره آموزش رشته پزشکی در دانشگاه کلگری تنها 3 سال طول می‌کشد و دانشجویان این دانشگاه به علت وجود آموزش‌های بیمار محور و ارائه محور، از ابتدا به صورت تجربی مطالب علمی را در هنگام کار با بیماران می‌آموزند.

دانشگاه کویین

برخلاف دانشگاه‌های قبلی، دانشجویان بین‌المللی بیش از 11.9 درصد دانشجویان مقطع کارشناسی و 27.4 درصد جمعیت فارغ‌التحصیلان این دانشگاه را تشکیل می‌دهند. دانشکده پزشکی دانشگاه کویین، هر ساله حداکثر پنج دانشجوی بین‌المللی را می‌پذیرد. دوره پزشکی این دانشگاه بر مشارکت‌های بالینی و عملی برنامه‌ریزی شده تاکید دارد و دانشکده‌ پزشکی آن، دوره‌های رزیندتی پس از فارغ‌التحصیلی دانشجویان‌را نیز ارائه می‌کند.

دانشگاه دالاهو

مدت‌ زمان تحصیل پزشکی در دانشگاه دالاهو 4 سال است و این برنامه درسی به تأیید کمیته رابط در آموزش پزشکی (LCME) و کمیته اعتباربخشی دانشکده‌های پزشکی کانادا (CACMS)، رسیده است. این برنامه شامل سه فاز Med 1، Med2 و کارآموزی (شامل دوره‌های Med 3 و Med 4) است. در دوره آموزشی Med 1 و Med 2، مباحثی مانند آناتومی و فیزیولوژی، زیست‌شناسی، دیدگاه‌های مختلف فلسفی و اخلاقی و علوم بهداشتی، برای دانشجویان ارائه می‌شود.

در بین دوره‌های Med 2 به Med 3 و Med 3 به Med 4 و پیش از شروع رزیدنسی، جلساتی در خصوص شرایط کارآموزی و بررسی دیدگاه‌ تفکرات نقادانه برگزار می‌شود. برنامه‌های پژوهشی دانشجویان پزشکی این دانشگاه در سال اول و در دوره Med 1 آموزش داده شده و انجام یک تحقیق، در سال آخر به عنوان الزامی برای فارغ‌التحصیلی در نظر گرفته شده است. دانشجویان فارغ‌التحصیل، همچنین می‌توانند دوره‌های تحصیلات تکمیلی را نیز در دانشگاه دالاهو سپری کنند.

دانشگاه لاوال

آموزش رشته پزشکی در سه دانشگاه مونترال، شربروک و لاوال، که در کبک واقع شده‌اند به زبان فرانسوی است. دوره پزشکی دانشگاه لاوال به مدت 4 سال طول می‌کشد. دانشجویان برای تحصیل در این دانشگاه، مثل دانشگاه مونترال نیازی به طی دوره یک ساله مقدماتی نخواهند داشت اما در صورتی که متقاضیان نتوانند در آزمون زبان فرانسوی موفق شوند، باید پیش از پذیرش، در یک یا چند دوره آموزش زبان فرانسوی شرکت کنند. آموزش پزشکی این دانشگاه شامل یک مرحله مقدماتی و یک دوره تکمیلی است و دانشجویان پس از طی 2 سال از فراگیری آموزش‌های پایه پزشکی و تکمیل دوره‌های پیش‌اکسترنی، در دو سال باقی‌مانده، در دوره‌های کارآموزی بالینی شرکت می‌کنند.

دانشگاه شربروک

دانشگاه بعدی در لیست برترین مؤسسات آموزش پزشکی کانادا، دانشگاه شربروک است که تحصیل رشته پزشکی در این دانشگاه نیز 4 ساله است. در یک سال و نیم اول، دانشجویان در آموزش مهارت‌های پیش‌بالینی شرکت کرده و یک سال و نیم نیز در محیط دانشگاهی، در دوره‌های آموزش بالینی شرکت می‌کنند. دوره‌ آموزشی این دانشگاه با تأکید بر تمرین و همکاری دانشجویان برگزار می‌شود. همچنین دانشگاه شربروک، اولین دانشگاه فرانسوی زبان کانادایی است که توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO)، به عنوان مؤسسه پیشرو در آموزش مهارت‌های درمانی شناخته شده است.

دانشگاه مموریال نیوفاندلند

دانشکده پزشکی دانشگاه مموریال نیوفاندلند به عنوان هسته اصلی بسیاری از مراکز درمانی مانند مرکز درمان بیماری‌های سرطانی H. Bliss Murphy، بیمارستان کودکان Janeway و مراکز آموزش پزشکی و علوم بهداشتی، شناخته می شود. با این حال آموزش رشته پزشکی در دانشگاه مموریال از اهمیت ویژه‌ای در حوزه تحقیقات درمانی برخوردار است. علی‌رغم شناخته شدن این دانشگاه به عنوان یکی از بزرگترین دانشگاه‌های پزشکی کانادا، سالانه پذیرای تنها 5 دانشجوی بین‌المللی است.

لینک کوتاه

پست های مرتبط

یادگیری ماشین در پزشکی

تاریخ: 1400/02/06

بازدید: 4451

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

فعالیت های اداره تحلیل دادگان در حوزه پزشکی

مدرس

@ins

مخزن دسترسی آزاد به مقالات در حوزه پزشکی و سلامت

تاریخ: 1399/02/01

بازدید: 3345

1399

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

مدآرکایو

مدرس

@ins

ده نشریه علمی– پژوهشی برتر در گروه علوم پزشکی معرفی شدند.

تاریخ: 1398/02/17

بازدید: 3546

1398

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

معرفی ده نشریه علمی و پژوهشی

مدرس

@ins

نگهداری و پرستاری از سالمندان مبتلا به زوال عقل

تاریخ: 1401/03/24

بازدید: 904

1401

زمان مطالعه: 5 دقیقه

زوال عقل به از دست رفتن عملکرد شناختی همراه با بعضی بیماری های خاص گفته می ‌شود. این مشکل بر حافظه، قدرت تفکر و رفتار فرد تاثیر می گذارد. مراقبت از سالمند مبتلا به زوال عقل یک فعالیت استرس زا و چالش بر انگیز است.

مدرس

@ins