بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

چگونه برای مقالات نمودار مناسب بسازیم


کارکرد نمودار در مقالات علمی مثل اتو برای لباس است.

نمودار در مقالات علمی مثل اتو برای لباس است. نمودارها در مقالات، بخش مهمی از مقاله هستند. نمودارها، می‌توانند آنچه را که نیاز است پاراگراف‌ها در مورد آن توضیح داده شود را در یک تصویر برای مخاطب ارائه دهند. داشتن نمودار مناسب در مقاله، باعث می‌شود تا مخاطب به مقاله علاقه مند شود. بنابراین در چند پست به اهمیت و ساخت نمودار مناسب در مقاله خواهیم پرداخت.

 

برای دریافت آخرین‌های بلاگ در خبرنامه عضو شوید.

نمودارها در مقالات علمی بسیار جذاب هستند. دسترسی آزاد، با عدم محدودیت در تعداد نمودارها امکان جدیدی را در اختیار محققان و مخاطبان قرار می‌دهد. پایگاه پابمد از اولین پایگاه‌هایی است که در کنار چکیده، نموارهای مقاله را قرار می‌دهد. با قرار دادن نمودارهای مقاله در کنار چکیده، نمودارهای مقاله دیده شده و دید کلی را به مخاطب ارائه می‌دهد.

پس داشتن نمودارهای مناسب در مقاله، یکی از اقدامات اساسی است تا برداشت خوبی نسبت به مقاله خود ارائه دهید. داشتن نمودارهای بد در مقاله باعث می‌شود حتی اگر مقاله خوبی نوشته باشید، تصویر تیره‌ای از مقاله شما در ذهن مخاطب بماند.

چرا نمودارها در مقالات علمی مهم هستند

  1. سردبیران مجله در مورد دستکاری تصاویر نگرانی دارند. گاهی اوقات، نویسندگان بدون هیچ نیتی، نمودارهای مقاله خود را بدون در نظر گرفتن شرایط مجله و راهنمای آن تغییر می‌دهند. این ناسازگاری‌ها باعث سوال سردبیران از مقاله خواهد شد و اگر نویسنده مقاله فایل اصلی نمودارها را نگه نداشته باشد، ممکن است باعث عدم پذیرش مقاله توسط مجله شود.
  2. داوران متوجه موضوع نمودارهای مقاله نشده باشند. اگر هدف هر کدام از نمودارهای مقاله‌تان را توضیح نداده باشید، ممکن است داوران هدف آنها را درک نکنند. عدم نگارش شرح نمودارها در مقاله باعث می‌شود تا فرآیند داوری مقاله بیشتر طول بکشد و کار بیشتری را برای شما اضافه کند.
  3. خوانندگان علاقه خود را نسبت به مقاله شما از دست می‌دهند. اغلب خوانندگان قبل از شروع به خواندن مقاله، به ارزیابی نمودارها و عکس‌های مقالات می‌پردازند. اگر کیفیت عکس ها و نمودارهای مقاله پایین باشد، خوانندگان تمایل کمتری به خواندن چکیده مقاله را مطالعه خواهند داشت. کیفیت جلوه‌های بصری مقاله می‌تواند تضمینی برای موفقیت و دیده شدن مقاله باشد.
  4. زمان شما در فرآیند داوری از بین خواهد رفت. اگر در آغاز نگارش مقاله، زمان برای ساختن جلوه‌های بصری اختصاص ندهید در ادامه مجبورید زمان بیشتری را برای ساخت دوباره، جستجو یا تصحیح نمودارهای مقاله خود صرف کنید.

قدم اول برای ساخت نمودار مناسب مقاله

ایجاد نمودارهای زیبا، بخصوص زمانی که در فرمت تصویر است، بسیار مهم است. تصاویر در مقالات نباید بعد از ساخته شدن مقاله درست شوند. باید در ابتدای نگارش مقاله به ساخت تصویر در مقاله فکر کرد. به این فکر کنید که چگونه می‌خواهید یافته‌های مقاله خود را در بهترین شیوه به نمایش بگذارید. بنابراین، قبل از شروع به این سوال پاسخ دهید که در مورد هر کدام از نمودارهای مقاله چه داستانی را می‌خواهید بگویید.

ساخت نمودار مناسب برای مقاله

بر تصاویر نمودار خود مسلط شوید

برای داشتن عکس‌های با کیفیت بالا، باید تجهیزات مناسبی داشته باشید. تمرین کنید یا از افرادی که در این زمینه تجربه دارند بپرسید که آیا آنها می‌توانند به شما کمک کنند.

همچنین، در بخش روش‌شناسی، تنظیماتی را که بعد از عکس برداری نمودار انجام داده‌اید یادداشت کنید تا بتوانید آنها را به همان روشی که در عکس اول گرفته‌اید روی بقیه عکس ها اعمال کنید. انجام این کار، شفافیت و ثبات را در فرآیند نگارش مقاله شما تضمین می‌کند.

تصاویر نمودارها را در بالاترین کیفیت و بهترین فرمت ذخیره کنید.

تصاویر داده‌های شما هستند، بنابراین ضروری است که آنها هم بالاترین کیفیت ممکن گرفته شده و ذخیره شده است. برای رسیدن به این هدف، باید به وضوح و کیفیت  تصاویر خود آگاه باشید .

وقتی که مستقیما از نمودار مقاله خود عکس می‌گیرید، باید آن را در فرمت tiff ذخیره کنید. به دلیل اینکه کیفیت عکس از نمودار شما پایین می‌اید از ذخیره کردن نمودارها در فرمت jpeg خودداری کنید. فرمت tiff بهترین فرمت برای ذخیره تصاویر است، به دلیل اینکه اعداد و رنگ‌های هر پیکسل بدون تغییر حفظ می‌کند. به این نکته توجه کنید که اگر از نمودار عکسی دارید که به فرمت jpeg ذخیره کرده‌اید و سپس آن را به فرمت tiff تبدیل می‌کنید، کیفیت تصویر نمودار مقاله شما بالا نخواهد رفت. بیشتر مجلات نیاز دارند تا کیفیت عکس‌های ارسالی برابر با 600 dpi یا بالاتر باشد.

تصویر فایل‌های اصلی از نمودارهای مقاله خود را نگه دارید.

بعد از اینکه تصاویر نمودارهای مقاله خود را در فرمت مناسب ذخیره کردید، باید فرمت اصلی را ذخیره کنید. به دلیل اینکه تصاویر مربوط به نمودار مقاله خود را ممکن است تغییر دهید یا ببرید و بعدا به هر دلیلی به اصل تصویر نیاز داشتید، بهتر است اصل فایل تصاویر نمودار را در سیستم خود نگه دارید. اگر سردبیران مجله و داوران در مورد تصاویر مقاله شما سوال داشتند، نگه داشتن اصل فایل‌های تصاویر نمودار به شما کمک می‌کند.

توصیه می‌شود تا اصل فایل مربوط به تصاویر نمودارها و تصاویری که با تصاویر اصلی جایگزین کرده‌اید را در دو فولدر مجزا و با اسم‌های مشخص در سیستم خود نگه دارید.

نتیجه‌گیری

  • سرمایه گذاری برای ساخت نمودار مناسب در مقاله، باعث می‌شود تا محقق زمان کمتری را در آینده برای مقاله صرف کند.
  • فایل‌های تصاویر نمودارهای خود را با فرمت tiff ذخیره کنید و تمامی فایل‌های تصاویر را در سیستم خود نگه دارید.

ادامه...

 

پست های مرتبط

چگونه مقالات همایشی پیدا کنیم ؟

تاریخ: 1401/09/14

بازدید: 365

1401

زمان مطالعه: 2 دقیقه

همایش‌های علمی یکی از مهم‌ترین منابع علمی به شمار می‌آیند.

مدرس

@ins

مقالات پزشکی را به زبان ساده بخوانید

تاریخ: 1401/06/09

بازدید: 2076

1401

زمان مطالعه: 3 دقیقه

سرعت انتشار مقالات در حوزه پزشکی بالاتر از حوزه‌های موضوعی دیگر است.

مدرس

@ins

چگونه مقاله وب آو ساینسی پیدا کنیم ؟

تاریخ: 1401/09/23

بازدید: 162

1401

زمان مطالعه: 2 دقیقه

وب او ساینس، اولین پایگاه استنادی دنیا است که توسط یوجین گارفیلد در سال 1958 تاسیس شد.

مدرس

@ins

چگونه برای مقالات نمودار مناسب بسازیم : قسمت سوم

تاریخ: 1401/07/20

بازدید: 822

1401

زمان مطالعه: 3 دقیقه

در این قسمت، سراغ نکاتی می‌رویم که در زمان ساخت نمودار مناسب باید به آن توجه کرد.

مدرس

@ins

از چه موتور جستجویی برای پیدا کردن مقالات استفاده کنیم؟

تاریخ: 1401/06/02

بازدید: 6410

1401

زمان مطالعه: 3 دقیقه

موتور جستجوی Scinapse چیست؟

مدرس

@ins

مهم‌ترین مخازن دسترسی آزاد برای دسترسی رایگان به مقالات

تاریخ: 1401/08/01

بازدید: 3323

1401

زمان مطالعه: 5 دقیقه

دسترسی رایگان به مقالات و پژوهش‌های علمی، یکی از مهم‌ترین چالش‌های دانشجویان، پژوهشگران و محققان است.

مدرس

@ins

آموزش نگارش مقاله نویسی پژوهشی

تاریخ: 1401/01/14

بازدید: 8688

1401

زمان مطالعه: 3 دقیقه

چرا مقاله می نویسیم ، اگر شما در مورد موضوعی نظری دارید که می خواهید دیگران از آن با خبر شوند یا بعد از انجام هر کار پژوهشی مثل پایان نامه ، طرح تحقیقاتی و غیره .

مدرس

@ins

با نمایه مجلات دسترسی آزاد DOAJ آشنا شویم

تاریخ: 1398/05/30

بازدید: 8438

1398

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

Directory of Open Access Journals

مدرس

@ins

coursera : آموزش آنلاین و رایگان برای همه

تاریخ: 1398/12/27

بازدید: 9465

1398

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

آشنایی با کورسرا

مدرس

@ins

چگونه بهترین مجله را برای انتشار مقاله انتخاب کنیم : قسمت دوم

تاریخ: 1401/06/29

بازدید: 1227

1401

زمان مطالعه: 2 دقیقه

بعد از رعایت تمامی موارد گفته شده در قسمت اول ، در این قسمت سراغ آیتم‌های دیگری برای انتخاب مجله مناسب برای انتشار مقاله می‌رویم.

مدرس

@ins