بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

الکتروآنسفالوگرافی چیست؟


کارورزی الکتروآنسفالوگرافی کمی

مغز هر انسانی از میلیاردها سلول تشکیل شده که به این سلول‌های عصبی نورون می‌گویند. نورون ها به منظور ارتباط با هم از پیام عصبی استفاده می‌کنند. ارسال میلیون‌ها سیگنال به هم، باعث ایجاد فعالیت‌های الکتریکی در مغز می‌شود. به دستگاهی که این امواج مغزی را ثبت می‌کند، الکتروآنسفالوگرام گفته می‌شود. امواجی که از سیگنال های الکتروآنسفالوگرام دریافت می‌شوند، نشان دهنده فعالیت امواج فرآیندهای سیناپی هستند.

با کشف جریان‌های الکتریکی مطالعات در مورد EEG شروع شد. اولین مطالعه EEG در مورد انسان در سال 1924 توسط دکتر هانس برگر انجام شد. این مطالعه دکتر هانس برگر، با کمک الکترودهایی در سطح جمجمه و از پوست سر انجام شد.

شناخت چیست؟

اطلاعات مربوط به شناخت به هزاران سال قبل برمی‌گردد. شناخت به کارکرد ذهن گفته می‌شود. شناخت شامل هر فرآیند ذهنی است که خصیصه اصلی آن، داشتن سرشت انتزاعی، نمادپردازی، انتظار، بصیرت، استفاده از قوانین پیچیده، اعتقاد، تصویرسازی، حل مسئله، هدف مندی و غیره است. به همین دلیل، شناخت می‌تواند به عنوان مجموعه‌ای از فرآیندهای روانی را در نظر گرفت که در خدمت رفتارها و فعالیت‌های روانی انسان است.

کارورزی الکتروآنسفالوگرافی کمی

دوره کارورزی الکتروآنسفالوگرافی کمی توسط کلینیک مغز و شناخت برگزار خواهد شد. کارورزی الکتروآنسفالوگرافی کمی، در روزهای 15، 16 و 17 شهریور به صورت عملی و تئوری برگزار خواهد شد. در کارورزی الکتروآنسفالوگرافی کمی، دکتر پیمان حسنی ابهریان به عنوان مدرس دوره و مژگان همدمی و الناز ده‌آبادی به عنوان دستیار حضور خواهند داشت. علاقه مندان برای دریافت اطلاعات بیشتر به آدرس مراجعه کنند.

کارورزی الکتروآنسفالوگرافی کمی

منابع:

نظری، م.، و اصغری، ا.، و احمدی، ا.، و باباپورخیرالدین، ج. (1395). تاثیر چالش شناختی بر الگوی الکتروآنسفالوگرافی کمی. عصب روانشناسی, 2(3 (پیاپی 6) ), 106-120. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=352944

 

لینک کوتاه

لینک کوتاه

پست های مرتبط

فراخوان حمایت از طرح های پژوهشی آزمون های تشخیصی و ارزیابی توانبخشی در اختلالات مربوط به مغز و شناخت

تاریخ: 1401/03/24

بازدید: 927

1401

زمان مطالعه: 1 دقیقه

تمدید مهلت فراخوان حمایت از طرح های پژوهشی ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی در بهار سال 1401

مدرس

@ins

وبینار درحوزه علوم شناختی با حضور پروفسور نوام چامسکی

تاریخ: 1400/07/17

بازدید: 1147

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

موسسه آموزش عالی علوم شناختی با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی وبیناری در حوزه علوم شناختی با حضورپروفسور نوام چامسکی چهره برجسته علوم شناختی معاصر به همراه یکی از اساتید داخلی برگزار می کند.

مدرس

@ins

فراخوان حمایت از طرح های پژوهشی مشترک میان محققان ایران و چین در حوزه علوم زیستی

تاریخ: 1400/03/24

بازدید: 1602

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

فراخوان طرح های پژوهشی

مدرس

@ins

هفته جهانی آگاهی از مغز

تاریخ: 1400/12/04

بازدید: 1768

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

هفته جهانی آگاهی از مغز هرساله از سال 1996 برگزار می شود. شعار امسال هفته آگاهی از مغز ، مغزت را بشناس ، است .

مدرس

@ins