بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

تحلیل احساس در شبکه‌های اجتماعی


کاربردهای تحلیل احساس

تحلیل احساس در شبکه‌های اجتماعی چیست؟

شبکه‌های اجتماعی آنلاین، محیطی هستند که افراد جامعه وقت زیادی را در آن‌ها می‌گذرانند. با توجه به امکانات این شبکه‌های اجتماعی، افراد می‌توانند افکار و احساس خود را آزادانه به اشتراک بگذارند. بر اساس آمار statista[1]، در سال 2020، شبکه‌های اجتماعی 4.2 میلیارد کاربر داشته است در حالی که در سال 2018 برابر با 2.62 میلیارد بوده است. بنابراین، میزان استفاده از شبکه‌های اجتماعی افزایش یافته است. مردم در شبکه‌های اجتماعی، نظرات خود را در مورد موضوعات مختلف مطرح و درباره مسائل جاری صحبت می‌کنند. آنها از کالاها شکایت می‌کنند و یا از موضوعی تمجید می‌کنند. در نتیجه این تعاملات در شبکه‌های اجتماعی، حجم زیادی از داده‌های قابل استفاده به وجود می‌آید و در دسترس قرار می‌گیرد.. از سوی دیگر، با توجه به در دسترس بودن شبکه‌های اجتماعی از راه‌های کامپیوتر و گوشی‌های هوشمند و سادگی انتشار مطالب در آن‌ها، ویژگی دیگر این شبکه‌های اجتماعی به‌روز بودن اطلاعات آن‌ها است. قبل از به وجود آمدن این شبکه‌های اجتماعی که با این حجم از داده‌‌ی به‌روز، هیچ بستر دیگری ممکن نبوده است. به دلیل به وجود آمدن شبکه‌های اجتماعی، وضعیت سریع احساس در جامعه و واکنش‌های عمومی به رخدادهای جاری از طریق شبکه‌های اجتماعی قابل ردیابی شده است. با توجه به حجم زیاد فعالیت افراد در جوامع مختلف، هر نوع تحلیل درست در این زمینه می‌تواند در حوزه‌های مختلف نظیر اقتصاد، سیاست و مدیریت ارزش آفرینی کند.

به همین دلیل، با توجه به این که داده‌های شبکه‌های اجتماعی دارای احساس است، یکی از انواع تحلیل‌های قابل انجام در این حوزه، تحلیل احساس است. تحلیل احساس، با استفاده از روش‌های یادگیری ماشین و پردازش زبان طبیعی، تلاش می‌کند تا به استخراج، درک و تولید خودکار احساس در ماشین بپردازد. این حوزه از سا‌ل‌های ابتدایی قرن بیست و یکم شروع به فعالیت کرده و رشد مدارک علمی مرتبط با تحلیل احساس، نشان دهنده پویایی و توجه جامعه علمی است.

شکل 1. مدارک علمی منتشر شده در حوزه تحلیل احساس در وب‌آوساینس (Web of Science)

 

خاستگاه تحلیل احساس از حوزه پردازش زبان طبیعی است، که تاکنون بیش‌ترین توجه خود را صرف کشف احساس در متون زبان طبیعی کرده ولی تنها محدود به متن نبوده است. برای مثال، در پژوهشی که بر اساس صوت و تصویر، به دسته‌بندی احساس در یک مکالمه ویدویی پرداخته ، یا مورد دیگری به تحلیل احساس وابسته به زمینه ویدئوهای ایجاد شده توسط کاربر پرداخته و پژوهش دیگری، با استفاده از یک روش بدون نظارت به دسته‌بندی احساس تصاویر در شبکه‌های اجتماعی پرداخته است. دسته‌بندی احساس روی سطوح مختلف، شامل سند[2]، جمله[3]، عبارت[4] و جنبه[5] انجام می‌شود. در سطح جنبه، علاوه بر دسته‌بندی احساس سند، هدف آن احساس می‌تواند یک موجودیت مانند یک کالا یا یک فرد و یا جنبه خاصی از آن موجودیت نیز باشد که شناسایی می‌شود. در سال‌های اخیر، با توجه به ارزش اقتصادی تحلیل احساس، یکی از جذاب‌ترین موضوعات در حوزه موضوعی هوش مصنوعی تبدیل شده است.

کاربردهای تحلیل احساس

یکی از کاربردهای تحلیل احساس برای شرکت‌ها است. شرکت‌ها می‌توانند صحبت‌های مشتریان بالقوه و خریداران کالاهای خود را بدون نیاز به پیمایش‌های محدود، زمان‌ و هزینه‌ و بدون درخواست مستقیم بررسی کنند. در علوم سیاسی، سازمان‌های سیاسی و نامزدهای انتخاباتی می‌توانند مسائل مردم را درک کرده و نیز موقعیت خود را نسبت به این مسائل شناسایی کنند. علاوه بر این، دولت‌ها می‌توانند نظر مردم را در مورد سیاست‌های خود دریافت کنند. در سطح بین‌المللی، دولت‌ها می‌خواهند نظرات مردم سایر کشورها را در مورد مسائل مختلف بدانند. علاوه بر این، افراد می‌توانند برای تصمیم‌گیری خود در زمینه‌های مختلف از نظرات سایر افراد که در شبکه‌های اجتماعی مطرح شده استفاده کنند. و در آخر یکی دیگر از کاربردهای تحلیل احساس، پیش‌بینی در بازارهای مالی است.

 

 

[1] https://www.statista.com

[2] Document

[3] Sentence

[4] Phrase

[5] Aspect

پست های مرتبط

روابط اصطلاحات در پردازش زبان طبیعی

تاریخ: 1400/01/18

بازدید: 2683

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

تعاریف برخی از اصطلاحات پردازش زبان طبیعی

مدرس

@ins

یادگیری ماشین در پزشکی

تاریخ: 1400/02/06

بازدید: 4295

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

فعالیت های اداره تحلیل دادگان در حوزه پزشکی

مدرس

@ins

پردازش زبان طبیعی چیست ؟

تاریخ: 1400/09/30

بازدید: 1788

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

پردازش زبان طبیعی یکی از زیرشاخه های مهم در حوزه علوم کامپیوتر ، هوش مصنوعی و نیز زبان شناسی محاسباتی است که به تعامل بین کامپیوتر و زبان های طبیعی یا انسانی می پردازد .

مدرس

@ins

تقطیع کلمات انگلیسی بهم چسبیده

تاریخ: 1400/01/18

بازدید: 1795

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

نصب پکیج wordninja

مدرس

@ins